Prenatal kayıp yaşamış gebelere uygulanan duygusal özgürlük tekniği ve müziğin psikolojik gelişim, iyi olma durumu ve kortizol düzeyine etkisi
The effect of emotional freedom technique and music, applied to pregnant women having experienced prenatal loss on psychological development, well-being status and cortisol levels
  1. Tez No: 692436
  2. Yazar: ESRA KARATAŞ OKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırma, prenatal kayıp yaşamış gebelere uygulanan duygusal özgürlük tekniği ve müziğin psikolojik gelişim, iyi olma durumu ve kortizol düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Ekim 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nin kadın doğum polikliniklerine başvuru yapan toplam 159 gebe ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (53 DÖT, 53 müzik, 53 kontrol). Araştırmada DÖT grubundaki gebelere bir hafta ara ile iki kez DÖT uygulandı; müzik grubundaki gebelere bir hafta ara ile iki kez müzik dinletildi. İlk girişimden sonraki bir hafta boyunca gebeler girişimlere evde devam etti. Verilerin toplanmasında SUDS, SUE Skalası, TSBE, WHO-5 İyi Olma İndeksi kullanıldı ve kortizol değerlendirmesi için tükürük numunesi alındı. Bulgular: DÖT ve müzik girişimi sonrası gebelerin SUE skalasına göre kaygı düzeylerinin farklılık gösterdiği, en düşük kaygı düzeyinin DÖT grubuna ait olduğu ve kontrol grubunun kaygısının anlamlı düzeyde arttığı belirlendi (pb>c).
Özet (Çeviri)
Aim: The research is conducted to determine for the purpose of the effect of emotional freedom technique and music applied to pregnant women having experienced prenatal loss on psychological development, well-being status, and cortisol level. Material and Method: The research is conducted in a randomized controlled manner with a total of 159 pregnant women who applied to the gynecology outpatient clinics of Elazig Fethi Sekin City Hospital between October 2020 and April 2021 (53 EFT, 53 music, 53 control). In the research, EFT was applied to the pregnant women in the EFT group twice, with an interval of one week; pregnant women in the music group were listened to music twice, with a one-week interval. Pregnant women continued the attempts for one week after the first attempt. SUDS, SUE Scale, PTGI, WHO-5 Well-Being Index were used to collect data, and a saliva sample was taken. Results: It was determined that the anxiety levels of the pregnant women differed according to the SUE scale after the EFT and music attempt, the lowest level of anxiety belonged to the EFT group, and the anxiety of the control group increased significantly (pb>c).