İnternet oyun oynama bozukluğu ile metakognisyonların, bilişsel duygu düzenlemenin, olumsuz çocukluk dönemi yaşantılarının arasındaki ilişkilerin araştırılması
Research of the relationship between internet gaming disorder and metacognitions, cognitive emotion regulation and negative childhood experiences
- Tez No: 692446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnternet oyun oynama bozukluğu, madde kulanım bozukluklarında olan tolerans, aşerme, yoksunluk gibi belirtiler gösteren, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı sınıflama sisteminde, ileri düzey araştırılması önerilen, yeterince kanıt toplanması halinde ana kategoriler içinde değerlendirilmesi mümkün olan tanıların bulunduğu bölüm 3'te yer bulmuştur. Bu çalışmanın amacı literatürde birbirinden bağımsız olarak incelenmiş olan; internet oyun oynama bozukluğu, metakognisyonlar, bilişsel duygu düzenleme ve olumsuz çocukluk çağı yaşantıları kavramlarının arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç dahilinde, toplam 577 gönüllü katılımcıya (210 kadın, 367 erkek) ulaşılarak; sosyodemografik form, genel internet kullanım bilgilerine yönelik anket, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği -Kısa Form (İOOBÖ9-KF), Üstbilişler Ölçeği-30 (ÜBO-30), Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Form (YİBT-KF), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOY) ve Semptom Tarama Ölçeği (STÖ-45) verilmiştir. Araştırma verileri, anket uygulaması ile elde edilmiş ve SPSS 26 paket programı aracılığı ile çözümlenmiştir. Anket çalışması 18 – 65 yaş arasındaki internet oyun oynama bozukluğu ile metakognisyonlar, bilişsel duygu düzenleme ve olumsuz çocukluk dönemi yaşantılarının arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma sonucuna göre internet oyun oynama bozukluğu ile çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, metakognisyonlar, internet bağımlılığı ve bilişsel duygu düzenleme arasında pozitif yönde istatistiksel anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders classification system includes diagnoses that show symptoms such as internet gaming disorder, tolerance, craving, and withdrawal in substance use disorders, which are recommended for further investigation, and which can be evaluated in main categories if sufficient evidence is collected. has found. The aim of this study, which has been examined independently in the literature; It aims to examine the relationships between the concepts of internet gaming disorder, metacognitions, cognitive emotion regulation and negative childhood experiences. For this purpose, a total of 577 volunteer participants (210 women, 367 men) were reached; sociodemographic form, questionnaire for general internet usage information, Internet Gaming Disorder Scale-Short Form (İOOBÖ9-SF), Metacognition Scale-30 (ÜBO-30), Young Internet Addiction Test Short Form (YİBT-SF), Cognitive Emotion Regulation Scale (BDI), Childhood Adverse Experiences Scale (COT) and Symptom Screening Scale (STÖ-45) were given. The research data were obtained by the questionnaire application and analyzed with the SPSS 26 package program. The survey study aims to reveal the relationship between internet gaming disorder and metacognitions, cognitive emotion regulation and negative childhood experiences between the ages of 18 and 65. According to the results of the study, a statistically significant positive correlation was found between internet gaming disorder and negative childhood experiences, metacognitions, internet addiction and cognitive emotion regulation.