Effect of health expenditure on economic growth in Turkey
Sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 692452
  2. Yazar: ELİF COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beşeri sermaye gelişiminin ekonomik büyümenin ana girdilerinden biri olduğu bilinen bir gerçektir. Beşeri sermaye bilgi, beceriler, yetenekler, sağlık durumu ve eğitim gibi kavramlardan oluşur. Bu bağlamda, kavram sadece eğitim ve öğretim ile ilişkilendirilemez. Aynı zamanda işgücünün üretkenliğini ve kalitesini artırarak gelecekteki gelir düzeyini artıran herhangi bir faaliyetle de ilişkilendirilir. Sağlık, beşeri sermaye ve ekonomik faaliyetin vazgeçilmez bir unsuru olarak görülmektedir. Bu nedenle bu çalışma, sağlıkta dönüşüm programı (2003) sonrasında sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle Türkiye örneğinde, sağlıkta dönüşüm programının (2003) Türkiye'deki etkisini incelemek için yapılmıştır. Ayrıca, sağlıkta dönüşüm programının (2003) etkisini incelemek için modele bir kukla değişken eklenmiştir. Bu çalışmada, 1975-2019 Türkiye verileri kullanılmıştır. Değişkenlerin durağanlığını analiz etmek için Phillips Perron birim kök testi kullanılmıştır. Ardından değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Johansen eşbütünleşme testi yapılmıştır. Çalışma ayrıca, dikkate alınan değişkenler arasındaki uzun vadeli ve kısa vadeli ilişkileri belirlemek için Hata Düzeltme Modelini (ECM) kullanmıştır. Buna göre sağlıkta dönüşüm programının (2003) uzun vadede ekonomik büyüme ile arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Üstelik diğer bağımsız değişkenler ile ekonomik büyüme arasında da pozitif ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that human capital development is one of the main inputs to economic growth. Human capital comprises concepts such as knowledge, skills, abilities, health status, and education. In this context, the concept can not be solely associated with education and training. It is also associated with any activity that increases the future income level by increasing the workforce's productivity and quality. Health is seen as an indispensable element of human capital and economic activity. Therefore, this study aims to examine the relationship between health expenditures and economic growth, after the health transformation program (2003). In particular, The research is conducted in Turkey's case to study the impact of the health transformation program (2003) in Turkey. Besides, a dummy variable is added to the model to examine the impact of the health transformation program(2003). In order to reach its aim, this study uses the data of Turkey between 1975 and 2019. Phillips Perron unit root test is used to analyze the stationarity of variables. Then Johansen cointegration test is conducted in order to identify the relationship between variables. The study also uses the Error Correction Model (ECM) to identify the long-run as well as the short-run relationships among the considered variables. Accordingly, it has been determined that the health transformation program (2003) has a positive relationship in the long run. Moreover, it is found that the other independent variables also have a positive relationship.