Çalışan kadınlar arasında yaşanan mobbing: İstanbul güzellik merkezlerinde bir araştırma
Mobbing among working women: A study in İstanbul beauty centers
- Tez No: 692617
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mobbing kavramı işyerinde gerçekleşen psikolojik şiddet olgusunu ifade etmektedir. Günümüzde çalışanlar fiziksel şiddetten çok, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Her cinsiyetten, her yaştan ve her kademeden çalışan, mobbingin tarafı olmaya adaydır. Fakat yapılan çalışmalar, kadınların mobbinge daha fazla maruz kaldığını göstermektedir. Çalışmada, çalışan kadınlar arasında yaşanan mobbingin neden ve sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Benzer konuda yapılmış çalışmalardan faydalanılarak görüşme soruları belirlenmiş ve 14 kadın çalışan ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler güzellik merkezlerinde çalışan kadınlar ile sınırlı tutulmuştur. Görüşmelerde açık uçlu sorular tercih edilmiş, katılımcılardan olabildiğince fazla veri elde edilmeye çalışılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kadınlar arasında yaşanan mobbingin daha çok kişisel nedenlere dayandığı, izleyici konumunda yer alan kadınların taraf seçme eğiliminde olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kadınların hemcinslerine karşı negatif düşüncelere sahip olduğu ve erkeklerle daha iyi çalışma ilişkileri kurdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing refers to the phenomenon of psychological violence in the workplace. Today, employees are exposed to psychological violence rather than physical violence. Employees of all genders, all ages and all levels are candidates for mobbing. However, studies show that women are more exposed to mobbing. In this study, it is aimed to determine the causes and consequences of mobbing among working women. Interview questions were selected from the studies on similar issues and interviews were conducted with 14 female employees. Interviews were limited to women, working in beauty centers. Open-ended questions were preferred in the interviews, and as much data as possible was tried to be obtained from the participants. The data obtained from the interviews were analyzed using the content analysis method. As a result of the research, it has been seen that mobbing among women is mostly based on personal reasons, and women in the position of spectators tend to choose sides. At the same time, it has been determined that women tend to have negative thoughts towards their fellows women coworkers and establish better working relationships with men.