Firma değerleme
Firm valuation
  1. Tez No: 113699
  2. Yazar: FERİMAH YUSUFİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET Çalışmamızda Firma Değerleme Yöntemleri konusuna girmeden önce değerin ne olduğu, firma değerlemeye niçin ihtiyaç duyulduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. Bir malın değeri söz konusu olduğunda, mala parayla değer biçilmesi akla gelmektedir. Söz konusu olan firma değeri ise değer biçme işlemi daha karmaşık bir hal almaktadır. Firma değerinde firmanın finansal ve organizasyonel yapısı, içinde bulunduğu sektörün yapısı, makro ekonomik veriler ve beklentiler ve mukayese için diğer firmaların değerlerinin bilinmesi gereklidir. Firmanın yapısında somut olarak incelenecek veriler firmaya ait bilançolar ve gelir tablolarıdır. Finansal verilerin anlamlı olabilmesi için firma sadece cari durum itibariyle değil geçmiş dönem performansı ve gelecek dönem projeksiyonları ile de incelenebilir. Firmanın değerinin biçilmesine neden ihtiyaç duyulduğu değerleme yöntem veya yöntemlerinin saptanmasında da önemlidir. Firma satılacak ise fiyatının belirlenmesinde birden fazla yöntem kullanılırken, iflas eden firmanın geleceğe yönelik nakit akımlarının hesaplanması anlamlı olmayacaktır. Firma değerlemesinde önce yurtiçi ve yurtdışı sektör analizi, daha sonra firmanın yapısı ve finansal bilgileri analiz edilir. Alınan sonuçlar doğrultusunda değerlemenin ve firmanın koşullarına bağlı olarak kullanılacak değerleme yöntem veya yöntemlerine karar verilmelidir. Değerleme çalışmalarında genellikle çeşitli varsayımlar ve projeksiyonlar üzerinde durulur. Mevcut durum analiz edilirken geleceğe yönelik tahminler yapılır. Tahminler değerleme çalışmasını gerçekleştiren analiste bağlı olacağından gerçek değerden sapmaların oluşması zaman zaman mümkün olabilmektedir. Firmalar; İndirgenmiş Nakit Akımları Analizi, Piyasa Kriterleri (PD/DD; FK, İşletme Değeri/Kapasite), Tasfiye Değeri/Net Aktif Değer, Ekonomik Katma Değer (EVA®), Yeniden Kurma Maliyeti, İşleyen Teşebbüs Değeri, Ekspertiz Değeri yöntemleriyle değerlenebilir. Uygulamada yer verilen Çimento Sektörü'ne ait Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Adana Çimento T.A.Ş. ve Batı Anadolu Çimento A.Ş. 'nin İndirgenmiş Nakit Akından, Net Aktif Değer, Ekonomik Katma Değer (EVA) ve Piyasa Kriterlerine göre değerlemeleri yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our project, before analyzing the methods of“Firm Valuation”, we tried to explain what the“Value”is and why we need“Firm Valuation”While discussing about the value of a good, firstly we remember the“price”of that good. On the other hand,“Value of a Firm”is more complex issue if it is compared with the value of a good. In order to evaluate a firm, we have to know the financial and organizational structure of the firm, the structure of the sector, macroeconomic data and expectations and the value of the other similar firms for making a comparison. Income statement and balance sheet are the two concrete data for analyzing of the firm structure. Considering previous performance and future projections can help us while trying to understand the current financial data. It is important to know why we need to evaluate the firm while determining the method or methods of valuation. If the firm will be sold, various kinds of valuation methods are used. On the other hand, it is not meaningful to calculate the future cash flows of a firm that has an ineffective economic structure. In order to make a“Firm Valuation”, firstly an internal and external sector analysis and then firm structure and financial data analysis should be done. Considering the results of these analyses, it is easy to determine the method or methods of valuation of the firm. During the valuation analysis, we have to work on many kinds of hypothesis and projections. While analyzing the current situation, future expectations should also be done. Result of the expectations will depend on the analyst of the valuation, so that sometimes it is possible to have some deviations from the real values. Firms may be evaluated valuation methods, such as, Discounted Cash Flow Analysis, Market Multiples (MV7BV, P/E, EV/Capacity, Liquidation Value/Net Asset Value, Economic Value Added (EVA®), Cost Of Replacement Value, Going Concern Value, Expertise Value. In our study we analyse Cement Sektör5 s three companies, which are Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Adana Çimento T.A.Ş. ve Batı Anadolu Çimento A.Ş. with Discounted Cash Flow, Net Asset Value, Economic Value Added and Market Multiples. xiu