The relationship between neoliberal structural reforms and financial crisis: The case of 2001 economic crisis in Turkey
Neoliberal yapısal reformlar ve finansal kriz ilişkisi: Türkiye'de 2001 ekonomik krizi örneği
  1. Tez No: 692724
  2. Yazar: HALİT GÜLÇÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye ve dünya genelindeki pek çok ekonomi, 1980'den itibaren kapsamlı bir neoliberal yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Özellikle uluslararası finansal kuruluşlar, neoliberal projenin çeşitli coğrafyalardaki ülkelerde mümkün kılınması adına önemli sorumluluk almıştır. Türkiye'de de neoliberalleşme hareketleri, bu kurumların yön vermesi ile başlamış ve devam etmiştir. Neticede ortaya çıkan ekonomik programın Türkiye adına, derin ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçları olmuştur. Genel anlamda, ülkenin ekonomik performansı, siyasal ve sosyal deneyimler göz önüne alındığında, bu deneyin başarısızlıkla sonuçlandığı görülmektedir. Güçlü bir finansal altyapı ve hayati öneme sahip regülatif yapıların yokluğunda gerçekleştirilen aşırı liberalizasyon ve ölçüsüz deregülasyon hareketleri ülkeyi ekonomik ve siyasal krize sürüklemiştir. Neoliberal devlet anlayışının oluşturduğu yolsuzluk ve israfa elverişli ortam, siyasi çöküşlere de neden olmuştur. Sonuçta, siyasal ve ekonomik sorunlar birbirlerini besleyerek 2001'de ikiz krizlere yol açmıştır. Bu tezde, tüm bu dönüşüm sürecinin gelişme şekli, başarısız olma sebepleri ve sorumlu olan aktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, Türk siyasal aktörleri kadar, uluslararası finansal kuruluşların da sorumlu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için neoliberalleşmenin sonuçları bakımından örnek teşkil edecek tahliller içermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey and many economies around the world have entered a comprehensive neoliberal restructuring process since 1980. In particular, international financial institutions have taken an important responsibility to make the neoliberal project possible in countries of various geographies. Likewise, neoliberalization movements in Turkey started and continued with the supervision of these institutions. The resulting economic program has had profound economic, social, and political consequences for Turkey. In general, considering the country's economic performance, political and social experiences, this experiment seems to have failed. The unmeasured liberalization and excessive deregulation movements carried out in the absence of a strong financial infrastructure and vital regulatory structures have dragged the country into an economic and political crisis. The corruption and wasteful environment created by the neoliberal state understanding also caused political collapses. Consequently, political and economic problems that fed each other led to twin crises in 2001. In this thesis, the development of this entire transformation process, the reasons for the failure of the country, and the responsible actors have been tried to be revealed. In this context, it has been determined that international financial institutions are as responsible as Turkish political actors. Our study includes analyzes that will set an example for the results of neoliberalization for developing countries such as Turkey.