Sağlık çalışanlarında duygusal zekâ, karar verme stilleri ve profesyonellik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of emotional intelligence, decision-making styles and professionalism levels in healthcare professionals
- Tez No: 692750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarında duygusal zekâ düzeyi, karar verme stilleri ve meslekte profesyonel tutum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Ankara ilinde bulunan Bilkent Şehir Hastanesinde çalışmakta olan 513 sağlık çalışanlarını kapsamaktadır. Araştırmada nicel araştırma deseni kullanılmış olup, tanımlayıcı nitelikte bulgular ortaya konulmuştur. Veri toplamada Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, Karar Verme Stilleri Ölçeği ve Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri 5'li Likert Ölçekleri kullanılmıştır. Schutte Duygusal Zekâ Ölçeğinin Cronbach Alfa katsayısı 0,85, Karar Verme Stilleri Ölçeğinin Cronbach Alfa katsayısı 0,84 ve Meslekte Profesyonel Tutum Envanterinin Cronbach Alfa katsayısı 0,92'dir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), Man Whitney-U Testi, Kruskal Wallis H Testi ve Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between emotional intelligence level, decision-making styles and professional attitudes in the profession in healthcare professionals. The research was conducted on 513 healthcare professionals working at Bilkent City Hospital in Ankara. The quantitative research design was used in the study and descriptive findings were presented. The data were collected by survey method in accordance with empirical research technique. In data collection, Schutte Emotional Intelligence Scale, the Decision Making Styles Scale and Professional Attitude Inventory, 5-Likert Scales were used. Reliability analysis (Cronbach Alpha) was applied to the scales in the study. The Cronbach Alpha coefficient of the Schutte Emotional Intelligence Scale is 0.85, the Cronbach Alpha coefficient of the Decision Making Styles Scale is 0.84, and the Cronbach Alpha coefficient of the Professional Attitude Inventory is 0.92 In data analysis, descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Average, Standard deviation), Man Whitney-U Test, Kruskal Wallis H Test and Correlation test were used.