Kayıt dışı ekonominin makro ekonomik göstergelere etkileri ve seçilmiş ülke örnekleri
The effects of the informal economy on macro-economic indicators and examples of selected countries
- Tez No: 692758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Karmaşık bir sisteme sahip olan kayıt dışı ekonomi olgusu bütün dünya ülkelerinin çözüm üretebilmek için çaba sarf ettiği uluslararası bir sorundur. Kanuni veya kanuni olmayan yöntemlerle, devletin bilgisi olmadan gerçekleştirilen bu faaliyetler, nedenleri ve sonuçları ile ilgili olarak her ülke içerisinde farklı bir biçimde görülmektedir. Özellikle kamu harcamalarını gerçekleştirebilmek için vergi gelirlerini ön planda tutan devletler, yürürlükte olan ağır vergi oranları ve vergi yükünün fazla olması sebebiyle bireyler ve firmaları kayıt dışı ekonomik faaliyetler içerisinde bulunmaya sevk etmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi ile kamu kesiminin elde ettiği vergi gelirleri azalmaktadır. Kayıt dışı ekonominin ülke ekonomisi içerisinde ulaştığı boyutların tam olarak tespit edilmesi mümkün olmadığı gibi ülke ekonomilerinin gelişmişlik seviyelerine göre de kayıt dışı ekonominin boyutları düşük veya yüksek bir seviyede olabilir. Gelişmekte olan ülkeler için kayıt dışı ekonomi konusu ciddi bir problem olarak görülmektedir. Azaltılabilmesi için ise ülke içerisinde oturmuş bir vergi sistemi ve hükümetler tarafından ülke ekonomisi içerisinde etkili olabilecek planların hazırlanıp uygulanması ile mümkün olabilir. Bu çalışma kapsamında Türkiye ekonomisi içerisinde kayıt dışı ekonominin sebepleri, boyutları ve ekonomi içerisinde yaratmış olduğu sorunlar üzerinde durulacak ve bu konunun dünyadaki boyutlarına bakılacaktır. Ayrıca seçilmiş dünya ülkelerinden Almanya, Şili ve Azerbaycan' daki kayıt dışı ekonominin boyutları ile Türkiye' deki boyutlarının karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The informal economy phenomenon, which has a complex system, is an international problem that all countries of the world strive to find a solution for. These activities, which are carried out by legal or illegal methods and without the knowledge of the state, are seen differently in each country regarding their causes and consequences. In particular, states that prioritize tax revenues in order to realize public expenditures encourage individuals and companies to engage in informal economic activities due to the heavy tax rates in force and the high tax burden. With the realization of this situation, the tax revenues of the public sector decrease. It is not possible to determine the exact dimensions of the informal economy in the country's economy, and the dimensions of the informal economy may be at a low or high level according to the development levels of the country's economies. Informal economy is seen as a serious problem for developing countries. In order to reduce it, it can be possible with an established tax system in the country and the preparation and implementation of plans that can be effective in the country's economy by governments. Within the scope of this study, the reasons and dimensions of the informal economy in the Turkish economy and the problems it has created in the economy will be emphasized and the dimensions of this issue in the world will be examined. In addition, the dimensions of the informal economy in Germany, Chile and Azerbaijan, which are among the selected world countries, will be compared with the dimensions in Turkey.