Donald Trump dönemi ABD-İsrail ilişkilerinde Evanjelizmin etkisi
The effect of Evangelism in the US-Israel relations during the Donald Trump period
  1. Tez No: 692766
  2. Yazar: ALİ ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez Sosyal İnşacı perspektiften ABD-İsrail ilişkilerinde din unsurunun etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Din, devletlerin, toplumun ve bireylerin kendi kimliklerini tanımalarında en önemli unsurlardan biridir. Bu bağlamda bu tez dini inançlar, inanç merkezli yapılar ve çıkar gruplarının dış politika karar alma süreçlerinde etkili olabildiğini iddia etmektedir. Bu iddiadan hareketle bu çalışma, Amerikan Evanjelizmin Amerikan kimliğine ve siyasetindeki yerine odaklanarak, ABD dış politikasına ve özellikle ABD-İsrail ilişkilerine etkisini incelemektedir. Araştırmada Evanjelistlerin, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluş yıllarından beri Amerikan ulusal kimliğinin inşasında rol oynadığı, artan siyasi güçleri ile ülkenin uluslararası politikalarına yön verebildikleri gösterilmektedir. Sonuç olarak, Başkan Donald Trump döneminde, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve İsrail'i Golan Tepeleri'nde egemen ülke olarak nitelendirmesi gibi gelişmeler dini grupların Amerikan dış politika kararlarını etkileyebildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effect of religion in US-Israel relations from a Social Constructivist perspective. Religion is one of the most important elements for states, society and individuals to recognize their own identities. In this context, this thesis claims that religious beliefs, belief-centered structures and interest groups can be effective in foreign policy decision-making processes. Based on this claim, this study examines the impact of American Evangelism on US foreign policy and especially on US-Israel relations by focusing on American identity and its place in politics. In the research, it is shown that evangelicals have played a role in the construction of the American national identity since the founding years of the United States of America, and they have been able to direct the international policies of the country with their increasing political power. As a result, developments such as the USA's recognition of Jerusalem as Israel's capital and describing Israel as a sovereign country in the Golan Heights during the President Donald Trump era reveal that religious groups can influence American foreign policy decisions.