The anti-proliferative effect of sericin-coated silver nanoparticles on cancer cell lines
  1. Tez No: 692796
  2. Yazar: MEDİNE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ECE ORDUERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU TAKTAK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gümüş nanopartiküllerin (AgNP) tanı, tedavi, ilaç salınımı ve tıbbi cihazlar, farmakoloji ve biyoteknoloji dahil pekçok biyomedikal uygulamada geniş kullanım alanına sahip olması diğer nanomateryaller arasında onu en dikkat çekici kılmaktadır. Tıp alanında gümüş nanopartiküllerin temel kullanımı tanı ve terapötik uygulamaları içermektedir. Çoğu terapötik uygulama bu partiküllerin antikanser özelliğini araştırmaya yöneliktir. Bu çalışmada, Bombyx mori ipek kozasından ekstrakte edilen serisin ile kaplanmış gümüş nanopartiküllerin HeLa cervikal karsinoma, Saos-2 osteosarkoma and hFOB osteoblastik hücre hattıüzerindeki sitotoksik etkilerini incelenmiştir. AgNP konsantrasyonları arttıkça hücreler üzerindeki anti-proliferatif etkininde arttığı gözlemlenmişitir. Saos-2ve hFOB hücrelerinin AgNP tedavisinden sonra ise 0.5 µg/mL'den 50 µg/mL'ye kadar doğru orantılı şekilde hücre canlılığında azalma görülmüştür. Saos-2 ve hFOB hücre hatları için IC50 değerleri sırasıyla 1.880 ve 1.522 µg/mL olarak belirlenmiştir. HeLa, Saos-2 ve hFOB hücre hatlarında 0.5- 8 µg/mL konsantrasyon aralığında AgNP etkilerine bakıldığında 2 µg/mL ve artan konsantrasyonlarda üç hücre hattında hücre canlılığında belirgin azalma görülmüştür. HeLa ve Saos-2 kanser hücre hatlarında 0.5-1 µg/mL AgNP konsantrasyonlarında anlamlı bir etki görülmez iken hFOB osteoblast hücrelerinde bu düşük dozlarda hücre canlılığını etkilemiştir. Yapılan incelemelerde HeLa, Saos-2 ve hFOB hücreleri üzerinde uygulanan farklı konsantrasyonlardaki AgNP lerin hücre sitoplazmasında birikime ve hücre hasarına neden olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma, üç hücre tipini aktin boyama ile aktin hücre iskeletinin yapısal değişikliklerini gözlemlemiş ve sonuçlar, AgNPlerin HeLA, Saos-2 ve hFOB hücrelerinin aktin hücre iskeletinin yapısna zarar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The wide use of silver nanoparticles (AgNP) in many biomedical applications including diagnosis, treatment, drug release and medical devices, pharmacology and biotechnology makes it the most remarkable among other nanomaterials. The main use of silver nanoparticles in medicine includes diagnostic and therapeutic applications. Most therapeutic applications are directed towards investigating the anticancer property of these particles. In this study, the cytotoxic effects of sericin-coated silver nanoparticles extracted from Bombyx mori silk cocoon on HeLa cervical carcinoma, Saos-2 osteosarcoma and hFOB bone cell lines were investigated. It was observed that the anti-proliferative effect on cells increased as AgNP concentrations increased. After AgNP treatment of Saos-2 and hFOB cells, a direct proportional decrease in cell viability was observed from 0.5 µg/mL to 50 µg/mL. IC50 values for Saos-2 and hFOB cell lines were determined as 1.880 and 1.522 µg/mL, respectively. Considering the effects of AgNP in the concentration range of 0.5-8 µg/mL in HeLa, Saos-2 and hFOB cell lines, a significant decrease in cell viability was observed at 2 µg/mL and increasing concentrations in three cell lines. While no significant effect was observed at 0.5-1 µg/mL AgNP concentrations in HeLa and Saos-2 cancer cell lines, hFOB affected cell viability at these low doses in osteoblast cells. It has been observed that AgNPs at different concentrations applied on HeLa, Saos-2 and hFOB cells cause accumulation in the cell cytoplasm and cause cell damage. This study observed structural changes of the actin cytoskeleton by actin staining of three cell types, and the results showed that AgNPs damage the structure of the actin cytoskeleton of HeLa, Saos-2 and hFOB cells.