The effects of atmospherics on the visitation motives of users in casual dining restaurants
Günlük yemek restoranlarında kullanıcıların ziyaret motivasyonları üzerindeki atmosferik etkiler
  1. Tez No: 692818
  2. Yazar: TİLBE KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GIUSEPPE RESTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Restoranlar sadece dışarıda yemek yiyebileceğimiz yerler olmadığı için, önceki araştırmalar kullanıcıların restoran tüketimine olan ihtiyacının çeşitli motivasyonlardan kaynaklandığını göstermiştir. Çok az sayıda çalışma ise restoran özelliklerinin değerlendirilmesinin ziyaret- motivasyonlarına göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuşture. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı yemek dışı restoran özelliklerinin kullanıcı tercihleri ve ziyaret-motivasyonları üzerindeki etkisini gündelik restoran bağlamında araştırmaktır. Bu çalışmada restoran atmosferinin beş boyutu seçilmiştir: iç mekân renkleri, aydınlatma, ambiyans, mobilyalar ve mekansal düzen. Bir saha çalışması yapılmış ve dört gündelik restorandan toplam 172 katılımcı ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Daha fazla araştırma yapılması gerekmekte olup, bu çalışmanın sonuçları restoran özellikleri ile ziyaret-motivasyonları arasındaki potansiyel ilişkinin ipuçlarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As restaurants are not just places for eating out, previous research showed that users' need for restaurant consumption is driven by various motivations. Very few studies also revealed that the assessment of restaurant attributes differ across these visitation-motives. Thus, the purpose of this study is to investigate the impact of non-food restaurant attributes on user preferences and their visitation-motives in the casual dining restaurant context. Based on an extensive literature review, five dimensions of restaurant atmospherics were selected: interior colors, lighting, ambience, furnishings and layout. A field study approach was used and a total of 172 participants from four casual dining restaurants in Ankara were recruited. Although further research needs to be done, this study shows the cues of potential relationship between restaurant attributes and visitation-motives.