Türk romanında ideolojik eğilimler (1960-1970)
Ideological trends in Turkish novel (1960-1970)
- Tez No: 692825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Türk Romanında İdeolojik Eğilimler (1960 – 1970) başlıklı tezimiz“Giriş”,“1960 – 1970 Dönemi Türk Romanında İdeolojik Eğilimlere Göre Gruplaşmalar”ve“Sonuç”olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ideoloji kavramından bahsedilerek Kemalizm'in bir ideoloji olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusu tartışılmış ve Kemalizm bir doktrin olarak değerlendirilmiştir. Ardından dünya siyasetindeki gelişmelerden bahsedilmiş ve dünyadaki ideolojik yönelimlerin kaynağı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde 1960 – 1970 Dönemi'nde Türk edebiyatında yer alan ideolojik gruplaşmalardan bahsedilerek Türk edebiyatında“Marksist Eğilim ve Sosyalist Gerçekçiler”,“Milliyetçi Eğilim”,“İslamcı Eğilim”ve“Bağımsız ve Popüler Romancılar”olmak üzere dört farklı grubun yer aldığı belirtilmiş ve bu grupların genel eğilimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazarlar hakkında kısa bilgilere yer verildikten sonra romanları kronolojik bir sırayla ideolojik açıdan incelenmiştir. Romanların incelenmesinde özellikle ideolojiyi yansıtan unsurlara ağırlık verilmiştir. Yine bu bölümde her ideolojik gruba ait romanlarda temaların nasıl işlendiği ve hangi temalara daha çok yer verildiği tespit edilerek bu ideolojik gruplar hakkında genel değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda roman sayısı bakımından ideolojik gruplara göre şöyle bir sıralama ortaya çıkmıştır: 1. Marksist Eğilim ve Sosyalist Gerçekçiler, 2. Milliyetçi Eğilim, 3. İslamcı Eğilim. Ayrıca bağımsız ve popüler romancıların da fazlaca eser verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Titled as Ideological Trends in Turkish Novel (1960 – 1970), our thesis consists of three main parts:“Introduction”,“Literary Groupings According to Ideological Approaches in Turkish Novel in the Period of 1960 – 1970”and“Conclusion”. In the first part, the concept of ideology and whether Kemalism can be evaluated as an ideology were discussed and Kemalism was regarded as a doctrine. Then, the developments in world politics were mentioned and the source of ideological orientations in the world was tried to be explained. In the second part, the ideological groupings in Turkish literature during the period of 1960-1970 were mentioned, and it was stated that there were four different groups in Turkish literature as“Marxist Approach and Socialist Realists”,“Nationalists Approach”,“Islamists Approach”and“Independent and Popular Novelists”, and the general tendencies of these groups were detailed. Besides, after giving brief information about the authors, their novels were analysed in a chronological order from an ideological point of view. In the analysis of the novels, the elements reflecting the ideology were especially emphasized. General evaluations were also made about these ideological groups by determining how the themes were dwelled on and which themes were given wide coverage in the novels belonging to each ideological group. As a result of this study, the following ranking emerged according to the ideological groups in terms of the number of novels: 1. Marxist Approach and Socialist Realists, 2. Nationalist Approach, 3. Islamist Approach. In addition, it was seen that independent and popular novelists produced a lot of works.