Palyatif performans ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi ve palyatif bakımda klinik sonuçlarla ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the validity and reliability of the Turkish palliative performance scale and its relationships with clinical outcomes in palliative care
  1. Tez No: 692826
  2. Yazar: İLKNUR RAHİME ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Palyatif Performans Ölçeği (PPSv2) versiyon-2, hastaların performans durumunu ölçmek için tasarlanmış bir ölçektir. Ancak, bu ölçeğin ülkemizde geçerlik ve güvenirlik çalışması daha önce yapılmamıştır. Bu çalışmada, PPSv2'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmayı ve klinik sonuçlarla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'ne, Haziran 2019 – Ekim 2019 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri 70 hasta dahil edildi. PPSv2, forward ve backward çevirileri yapıldıktan sonra geçerlik analizleri için Katz günlük yaşam aktiviteleri ölçeği ve Karnofsky Performans Skalası (KPS) ile karşılaştırıldı. Otuz hasta, iki ayrı çalışmacı tarafından, aynı gün farklı zamanlarda, PPSv2 ölçeği ile değerlendirildi ve uygulayıcılar arası güvenirlik test edildi. Diğer taraftan, 30 hastaya aynı araştırmacı ikinci bir ölçüm daha yaparak uygulayıcı içi güvenirlik test edildi. PPSv2 alt parametreleri arasındaki iç tutarlık cronbach-α katsayısı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The Palliative Performance Scale (PPSv2) version 2 is a scale designed to measure the performance status of patients. However, the validity and reliability of this scale in our country has not been performed before. In this study, we aimed to conduct a PPSv2 Turkish validity and reliability study and to examine its relationship with clinical outcomes. Materials and Methods: 70 patients aged 18 and over who applied to Health Sciences University Konya Training and Research Hospital Palliative Care Center between June and October 2019 were included in the study. After conducting forward and backward translations, PPSv2 were compared between Katz activities of daily living scale and Karnofsky Performance Scale (KPS) for testing its validity. Thirty patients were evaluated by two different researchers at different times on the same day using the Turkish PPSv2 for obtaining inter-rater reliability. On the other hand, the same researcher performed a second measurement in 30 patients to test intra-rater reliability. Internal consistency between PPSv2 sub-parameters was analyzed by cronbach α coefficient.