Seri muhakeme usulü
Quick reasoning procedure
- Tez No: 692830
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son zamanlarda suç oranının ciddi şekilde artması iş yükü artışını da beraberinde getirmiş ve klasik muhakeme usulü ile bu iş yükünün altından kalkılması artık imkansız olmuştur. Artan iş yükünden dolayı pek çok hukuk sistemlerinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine olan eğilim artmıştır. Seri muhakeme usulü de mahkemelerdeki iş yükünü azaltmak ve belirli suçlar bakımından muhakeme sürecini hızlı bir şekilde sona erdirmek amacıyla 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Ceza Muhakemesi Hukukuna bir alternatif uyuşmazlık yöntemi olarak dahil edilmiştir. Seri muhakeme usulü, Cumhuriyet savcısının belirlemiş olduğu yaptırımın şüpheliye teklif edildiği, şüpheli tarafından teklifin kabul edildiği, bunun üzerine teklif ve kabulün mahkemenin onayına sunulduğu ve mahkemenin hüküm kurduğu bir süreç olarak ifade edilebilir. Tez çalışmasında ilk olarak seri muhakeme usulü kavramına, seri muhakeme usulünün amacına ve hukuki niteliğine değinilecektir. Daha sonra seri muhakeme usulünün mehaz hukuktaki örneklerine değinilecek ve seri muhakeme usulünün şartları ele alınacaktır. Son olarak da seri muhakeme usulünün uygulanma süreci anlatılarak çalışma nihayete erdirilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, the serious increase in the crime rate has brought with it an increase in the workload and it has become impossible to cope with this workload with the classical reasoning method. Due to the increasing workload, the tendency towards alternative dispute resolution methods has increased in many legal systems. The quick reasoning procedure was also included in the Criminal Procedure Law as an alternative dispute method with the Law No. 7188 on the Amendment of the Criminal Procedure Code and Some Laws in order to reduce the workload in the courts and to quickly end the trial process in terms of certain crimes. The quick reasoning procedure can be expressed as a process in which the sanction determined by the public prosecutor is offered to the suspect, the offer is accepted by the suspect, upon which the offer and acceptance are submitted to the approval of the court and the court establishes a judgment. In the thesis, first of all, the concept of quick reasoning procedure, the purpose and legal nature of the quick reasoning procedure will be mentioned. Then, the examples of the quick reasoning procedure in comparative law will be mentioned and the conditions of the quick reasoning procedure will be discussed. Finally, the study will be concluded by explaining the application process of the quick reasoning procedure.