Seri muhakeme usulü
The accelerated judgement procedure
  1. Tez No: 813834
  2. Yazar: OĞUZCAN GÖRGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ceza Muhakemesi Kanunu'nda katalog olarak sayılan suçlarda uygulanabilen seri muhakeme usulü, klasik ceza muhakemesi sistemimize bir alternatif olarak 7188 sayılı Kanun'un 23'üncü maddesi ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun mülga 250. maddesinde yapılan düzenleme ile dâhil edilmiştir. Seri muhakeme usulü belirli bir ceza eşiği altında kalan, inandırıcılık sorunu bulunmayan, karmaşık olmayan teknik konularda mahkemelerin tarafların sunduğu görüşlere ve diğer belgelere dayanarak adil ve makul bir biçimde karar verebilecekleri, delillerin sözlü bir şekilde sunulmasını, tanıkların sorguya çektirilmesini gerektiren bir durumun bulunmadığı uyuşmazlıkların adil ve makul sürede çözülerek mahkemelerin artan iş yükünün hafifletilebileceği genel muhakeme usulüne istisnai nitelikteki özel bir ceza muhakemesi yoludur. Seri muhakeme usulünün düzenlemesi ile ispatı kolay olan, önem derecesi düşük değerlendirilen suçlara ilişkin uyuşmazlıkların hızlı, doğru ve etkili bir şekilde çözülerek bozulan toplamsal barışın tekrar tesis edilmesi, işlenen suçlara kısa sürede orantılı ve etkili karşılık verilmesi, muhakeme sürecinin basitleştirilmesi ve kısaltılması, kazanılan mali kaynak, emek ve zamanın ise, daha ağır nitelikteki suçların soruşturulması ve kovuşturmasına ayrılarak adil bir yargılamanın sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda seri muhakeme usulüne ilişkin temel bilgiler verilerek, seri muhakeme usulünün benzer kurumlarla karşılaştırılması, hukuki niteliği, anayasa ve adil yargılanma ilkelerine uygunluğu ve uygulanma süreci açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The accelerated judgment procedure, which can be applied to offences counted as catalogue offences under the Criminal Procedure Law, has been incorporated as an alternative into the classical Turkish criminal procedure system by the amendment made in Article 250 of the Criminal Procedure Law No. 5271. The accelerated judgment procedure is a special criminal procedure, an exception to the general procedure, in which courts can render a verdict fairly and reasonably based on the opinions and documents submitted by the parties on technical matters that fall under a specific offense threshold and have no issues of persuasiveness, complexity or material fact dispute, in which disputes that do not require evidence to be presented verbally and witnesses to be interrogated can be resolved justly and within a reasonable time, and thus the increasing workload of the courts can be relieved. With the regulation on the accelerated judgment procedure, it is aimed to resolve disputes regarding the offences, which can be easily proved and are deemed to have a low significance level, in a swift, proper, and effective way and to re-establish the disrupted social peace; to respond to the committed offences proportionally and effectively in a short period of time; to simplify and shorten the procedure, and to allocate the acquired financial resources, effort, and time to investigate and prosecute the major offences and therefore to ensure a fair trial. In our study, we provide basic information about the accelerated judgement procedure before comparing it to similar practices, explaining and clarifying its legal characteristics, compliance with the constitution and fair trial principles, and the implementation process.