Amino asitlerden yeni schiff bazları ve azo-schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal çalışmaları
Synthesis, characterization and antimicrobial studies of new schiff bases and azo-schiff bases from amino acids
- Tez No: 692858
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında L-metiyonin, L-izolösin, D-Fenilglisin, L-Fenilalanin ve L-valin amino asitleri kullanıldı. Deneysel aşama öncelikle herbir aminoasitten N-t-butoksikarbonil amino asit türevlerinin sentezi ile başladı. Bu türevlerin 2-hidroksi-1-naftaldehit / salisilaldehit ile reaksiyonları gerçekleştirilerek Schiff bazları ve azo Schiff bazları sentezlendi. Sentezin ilk basamağında aminoasitlerdeki amino fonksiyonel grubunun korunması amacıyla aminoasitlerin di-tertier butil dikarbonat ile reaksiyonları gerçekleştirildi.. İkinci basamakta kiral amid türevlerinin sentezi için koruyucu grup içeren aminoasitlerin N, N'- disikloheksilkarbodiimid varlığında m-fenilendiamin ile reaksiyonları gerçekleştirildi. Sentezlenen kiral amid türevlerinin 2-hidroksi-1-naftaldehit ile reaksiyonları sonucunda farklı aminoasitleri içeren Schiff bazları elde edildi. Bu tez çalışmasının bir diğer aşamasında ise sentezlenen kiral amid türevleri, salisaldehit ve anilin içeren azo Shiff bazları sentezinde kullanıldı. Diazonyum tuzu oluşturulmuş anilin ve salisaldehit bileşiğinin reaksiyonundan elde edilen diazo türevinin kiral amitlerle tepkimesiyle azo Schiff bazları sentezlendi, Ürünlere ait yapı analizi çalışmalarında erime noktası tayini, spektroskopik (IR,1H-NMR, 13C-NMR) ve elementel analiz metodları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the amino acids L-methionine, L-isoleucine, D-Phenylglycine, L-Phenylalanine and L-valine were synthesized with N-t-butoxycarbonyl amino acid derivatives from each amino acid. Schiff bases and azo Schiff bases were synthesized by the reaction of these derivatives with 2-hydroxy-1-naphthadehyde / salicylaldehyde. In the first step of the synthesis, amino acids were reacted with di-tertiary butyl dicarbonate in order to protect the amino functional group in the amino acids. In the second step, the amino acids containing protective groups were reacted with m-phenylenediamine in the presence of N, N'- dicyclohexylcarbodiimide to give chiral amide derivatives. As a result of the reaction of synthesized chiral amide derivatives with 2-hydroxy-1-naphthalene, Schiff bases containing different amino acids were obtained. In another stage of this thesis, the synthesized chiral amide derivatives were used in the synthesis of azo Shiff bases containing salicyldehyde and aniline. Azo Schiff bases were synthesized by the reaction of chiral amide derivatives with diazo derivatives obtained from the reaction of aniline and salicyldehyde compounds. Melting point determination, spectroscopic (IR, 1H-NMR, 13C-NMR) and elemental analysis methods were used in the structure analysis studies of the products