Geriatrik hastalarda ağrı, hareket korkusu ve düşme ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between pain, fear of movement and fall in geriatric patients
  1. Tez No: 692864
  2. Yazar: ÜMMÜHAN MELTEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda insan yaşam süresinin artmasına bağlı olarak bu süreci takiben yaşanan sorunlar önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışma ile Türkiye'de ve dünyada yaşlanmaya bağlı ağrı algılaması, hareket ve düşme korkusu arasındaki ilişki ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Burdur Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi'ne Mart 2019- Eylül 2019 tarihleri arasında başvuran gelişigüzel örneklem tekniği ile seçilmiş 65 yaş ve üzeri olan, gönüllülük esası ile seçilen 100 birey dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında hastalar, düşme korkusu (Tinetti Düşmenin Etkisi Ölçeği, Vizüel Analog Skala), hareket korkusu (Tampa Kinezyofobi Ölçeği), ağrı (Ağrı Değerlendirme Sözel Kategori Ölçeği) yönünden değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların, sosyo-demografik özellikleri ile birlikte yardımcı yürüme cihazı kullanımı, son bir yılda ki düşme sayıları, tanısı konulan hastalıkları, sürekli kullandığı ilaçlar sorgulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 10.0 istatistik programı kullanılmıştır. n ve % için deskriptif istatistik kullanılmıştır. Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Tinetti Düşmenin Etkisi Ölçeği, Vizüel Analog Skala ve Ağrı Değerlendirme Sözel Kategori Ölçeği'nin dağılımları Kolmogorov-Smirnov Testi ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyduğu tespit edilmiştir. Uygun yerler için student t testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Posthoc test için Tukey yöntemi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon yöntemiyle test edilmiştir. Değerlendirdiğimiz risk faktörleri, yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslek, cerrahi ve kronik hastalık varlığı, sürekli kullanılan ilaç varlığı ve etkilenen bölge açısından karşılaştırıldığında aralarında ki ilişki istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The latest news can help following this process due to the increase in human life expectancy began to gain importance. In this study, age-related pain perception in Turkey and in the world, motion and relationships that make up the fall and was starting to uncover the relationship forward. The person who applied to the Burdur State Hospital Physical Therapy Unit between March 2019 and September 2019 was not included in the random sample, but 65 years of age and over, on the basis of volunteering. The patients who lived in the study were evaluated in terms of fear of falling (Tinetti Fall Effect Scale, Visual Analogue Scale), fear of movement (Tampa Kinesophobia Scale), pain (Pain Assessment Verbal Category Scale). In addition, the socio-demographic characteristics as well as the use of assistive walking devices, the number of falls in the last year, the diagnosed diseases, and the drugs with which it is continuous were questioned. SPSS 10.0 statistics program was used in the analysis obtained in the study. Descriptive statistics were used for n and%. The distributions of Tampa Kinesophobia Scale, Tinetti Fall Effect Scale, Visual Analogue Scale and Pain Assessment Verbal Category Scale were tested with Kolmogorov-Smirnov Test. It was determined that the data fit the normal distribution. Student t test and ANOVA test were performed for suitable places. Tukey method was used for the posthoc test. The relationship between the scales was tested with the Pearson Correlation method. When the risk factors we evaluated were compared in terms of age, gender, marital status, educational status, occupation, presence of surgery and chronic diseases, the presence of drugs used continuously and the affected area, the relationship between them was statistically insignificant (p> 0.05).