Türkiye'de kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: 1990-2017 dönemi
Relations between public expenditure and economic growth in Turkey: 1990-2017 period
- Tez No: 600524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kamu harcamaları kavramı genel olarak, devletin üstlenmiş olduğu fonksiyonları yerine getirebilmesi için yaptığı bütün işlerin maliyetini oluşturan unsurların toplamı olarak tanımlanabilir. Diğer bir tanımlamaya göre kamu harcaması, kamunun toplumsal ihtiyaçları karşılamak, sosyal ve ekonomik hayata müdahalelerde bulunmak üzere belirli kurallara göre yaptığı harcamalar toplamıdır. Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, literatürde oldukça tartışılan bir konudur. Ampirik çalışmaların çoğu, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Literatürde kamu harcamalarındaki artışların ekonomik büyümeye veya ekonomik büyümedeki bir artışın kamu harcamalarında bir artışa neden olacağına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, 1990-2017 dönemine ait Türkiye'nin yıllık verileri kullanılarak kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, Augmented Dickey-Fuller (Genişletilmiş Dickey-Fuller) ile Philips Peron (PP) durağanlık testleri, Johansen Eş Bütünleşme analizi, Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) testleri kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre bu model içerisindeki en güçlü etkiye sahip Transfer Harcamasıdır. GSYİH içinde ikinci etkiye sahip olan değişken Cari Harcamadır. Sonraki etkiye sahip olan değişken ise Sağlık Harcamasıdır. En az etki olan ise Yatırım Harcamalarıdır. Bu bağlamda yatırım harcamaları ile GSYİH arasındaki hızlandıran etkisinin pozitif yönlü ancak zayıf olduğu anlaşılmaktadır. Tüm değişkenlerdeki GSYİH üzerindeki kısa dönem etkisi pozitif yönlüdür. Bu durumun beklentileri karşıladığını söyleyebilir.
Özet (Çeviri)
In general, the concept of public expenditures can be defined as the sum of the elements that make up the cost of all the works that the state performs to fulfill its functions. According to another definition, public expenditure is the sum of expenditures made by the public according to certain rules in order to meet social needs and intervene in social and economic life. The relationship between public spending and economic growth is a highly debated issue in the literature. Most empirical studies examine the relationship between public spending and economic growth. There are studies in the literature that increases in public expenditures will cause economic growth or an increase in economic growth will cause an increase in public expenditures. In this study, the public expenditure for the period 1990-2017 using annual data has investigated the relationship between Turkey's economic growth. In this study, the relationship between public expenditures and economic growth was investigated using Augmented Dickey-Fuller (Extended Dickey-Fuller) and Philips Peron (PP) stationarity tests, Johansen Co-integration analysis, Vector Error Correction Model (VECM) tests. According to the analysis results, Transfer Expenditure has the strongest impact in this model. The second variable in GDP is Current Spending. The next variable is Health Expenditure. The least impact is Investment Expenditures. In this context, the accelerating effect between investment expenditures and GDP seems to be positive but weak. The short-term impact on GDP in all variables is positive. He may say that this situation meets expectations.