Kültürlerarası iletişim bağlamında Netflix: Türk yapımı orijinal dizilerin kültürel kodlarının incelenmesi
Netflix in the context of intercultural communication: An investigation of cultural codes of Turkish-made original series
  1. Tez No: 692972
  2. Yazar: SİNEM ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHSEN YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kültürün asli unsurunu oluşturan insan, kültürün hem yaratıcısı hem de gelecek kuşaklara aktarıcısıdır. İnsan, içine doğduğu toplumda yaşayarak deneyimledikleri ile zamanla kendi kültürel yapısını oluşturur. Her toplumsal yapının kültürel değerleri farklı olmakla birlikte bu değerler ortak ögeler ekseninde şekillenmektedir. Gelişen ve değişen dünya düzeninde ise insanı yöneten, yönlendiren ve belirlediği sınırların içinde tutan yeni iletişim teknolojileridir. Yeni iletişim teknolojileri bireylerin duygu ve düşünceleri, kanaat ve tutumları ve davranışları üzerinde etkiye sahiptir. Aynı zamanda bireyin kendi kültürü hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olmasına fırsat tanırken farklı kültürleri tanıma ve anlama noktasında da etki gücü oldukça yüksektir. Toplum, yeni iletişim teknolojileri aracılığıyla sadece içinde bulunduğu kültürün değil başka kültürel yapıların ögelerini de benimser. Bu bağlamda birçok kültürden nüveyi bünyesinde barındıran ve geniş kitlelere ulaşmada oldukça etkili bir kanal olan dijital içerik platformları, farklı kültürleri tanıma ve benimseme noktasında önemli bir araç olarak işlerlik kazanmıştır. Araştırma kapsamında uluslararası ölçekte faaliyet gösteren dijital içerik platformu Netflix'te yayınlanan Türk yapımı orijinal dizilerde yer alan Türk toplum yapısı unsurları ve kültürel ögeler, kültür soğanı modeli ve kültürel boyutlar kuramı bağlamında incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türk yapımı orijinal diziler arasından amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak seçilen“Bir Başkadır”ve“50M2”dizilerinde işlenen kültürel ögeler ve toplumsal yapı unsurları Türk toplum ve kültür yapısı temel alınarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Man, who constitutes the essential element of culture, is both the creator of the culture and the transmitter of it to the next generations. A person creates his own cultural structure over time with what he experiences by living in the society he was born into. Although the cultural values of each social structure are different, these values are shaped on the axis of common elements. In the developing and changing world order, it is new communication technologies that manage, direct and keep people within the limits they set. New communication technologies have an impact on individuals feelings and thoughts, opinions and attitudes and behaviors. At the same time, while allowing the individual to have information about his/her own culture easily, it has a high impact power in terms of getting to know and understanding different cultures. The society adopts the elements of not only the culture it is in but also other cultural structures through new communication technologies. In this context, digital content platforms, which contain cores from many cultures and are a very effective channel in reaching large masses, have become an important tool for recognizing and adopting different cultures. Within the scope of the research, the elements of Turkish social structure and cultural elements in the Turkish-made original series broadcast on Netflix, the digital content platform operating on an international scale, were examined in the context of the culture onion model and cultural dimensions theory. As a result of the research, the cultural elements and social structure elements of the TV series“Bir Başkadır”and“50M2”, which were selected using the purposeful sampling technique among the original Turkish TV series, were revealed on the basis of the Turkish society and cultural structure.