Kültürlerarası iletişim bağlamında gastronomi fuarları: Diyarbakır örneği
Gastronomy fairs in the context of intercultural communication: The Diyarbakir example
- Tez No: 961932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRÜNNİSA KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Kişilerarası ve toplumlararası etkileşimlerde halkla ilişkiler kavramının ne denli önem arz ettiğini günümüzde gözlemleyebilmekteyiz. Halkla ilişkiler faaliyetleri, yaşadığımız çağın geniş bir alanını kapsamaktadır ve bu faaliyetler, çift yönlü kullanılması durumunda toplumun ve kişilerin etkileşim tarzlarını ve bakış açılarını etkileyebilmektedir. Bu kapsamda birçok organizasyon bulunmaktadır. Bu organizasyonlardan biri olan fuarlar, insanları bir araya getiren organizasyon özelliği taşıdığından, dünyada birçok örneği ile karşımıza çıkmaktadır. Düzenlenen bu organizasyonlarda en dikkat çekenlerden biri ise gastronomi fuarlarıdır ve bu fuarlar yerel mutfağın, dünyaya ya da ulusal bağlamda diğer şehirlere tanıtıldığı, kültürleri buluşturan ve bilgi alışverişini sağlayan organizasyon özelliği taşımaktadır. Kültürlerarası etkileşimde renkli paylaşımlara sahne olan bir alan olarak görülmektedir. Bu çalışmada kültürlerarası etkileşim ve halkla ilişkiler faaliyeti olarak gastronomi fuarları incelenecektir. Kişilerin ve toplumun, kültürlerarası etkileşime verdikleri tepkinin ne yönde olduğu, farklı şehirlerden gelen insanların iletişim şekillerinin yerel halk üzerinde nasıl bir algı oluşturduğu, farklı kültürlerin yerel halka katkıları, yemek kültürü kapsamında farklı tatların insanlara nasıl bir katkısı ve etkisi olduğu araştırılacaktır. Bu bağlamda, gastronomi fuarlarının kültürlerarası iletişimi arttırmada rolünün ne olduğu, bu fuarların ekonomik alanda kazanç etkisinin olup olmadığı ve yöresel anlamdaki etkilerinin ne olduğu üzerine bir araştırma yapılacaktır. Çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak gastronomi fuarlarına gelen katılımcıların, bu organizasyonda görevli olan bireylerin ve organizatörlerin görüşleri alınacak olup, yerel ve ulusal kültür bağlamında araştırılacak ve bu fuarların etkilerinin ne olduğu tespit edilecektir. Anahtar Sözcükler İletişim, Halkla İlişkiler, Kültürlerarası İletişim, Gastronomi Fuarları, Etkileşim
Özet (Çeviri)
Today, we can observe how important the concept of public relations is in interpersonal and inter-community interactions. Public relations activities cover a wide area of the age we live in, and these activities can affect the interaction styles and perspectives of society and people if used in both directions. There are many organizations in this context. Fairs, which are one of these organizations, are organizational features that bring people together, so they come across many examples in the world. One of the most striking things in these organizations is gastronomy fairs, and these fairs have the feature of an organization where local cuisine is introduced to the world or other cities in the national context, bringing cultures together and exchanging information. It is seen as an area with the scene of colorful sharing in intercultural interaction. In this study, gastronomy fairs as intercultural interaction and public relations activities will be examined. The direction of the reaction of people and society to intercultural interaction, how the communication methods of people from different cities create a perception on the local people, the contributions of different cultures to the local people, how different tastes contribute and affect people within the scope of food culture will be investigated. In this context, a research will be carried out on the role of gastronomy fairs in increasing intercultural communication, whether these fairs have a gain effect in the economic field and what are their local effects. In the study, using semi-structured interview technique, the opinions of the participants who come to the gastronomy fairs, the individuals and organizers who are in charge of this organization will be taken, and the effects of these fairs will be investigated in the context of local and national culture. Keywords Communication, Public Relations, Intercultural Communication, Gastronomy Fairs, Interaction