Fas stimülasyonunun deri ve sinovyal fibroblastlara etkisi
The Effect of Fas stimulation on skin synovial fibroblasts
  1. Tez No: 69299
  2. Yazar: NURULLAH AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÜMÜŞDİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
1. ÖZET Fas aracıhklı apopitozun RA patogenezinde rol oynadığı tahmin edilmektedir. Fibroblastlarda Fas reseptörünün genellikle apopitotik sinyaller gönderdiği iddia edilmesine rağmen, Fas stimülasyonunun proliferasyona yol açabileceği de bildirilmiştir. Bu çalışmada deri, normal ve romatid sinovyumdan yapılan fibroblast kültürlerinin 2-9. pasajlarından elde edilen hücreler anti-Fas-IgM (CH11) ile stimüle edilerek bu stimülasyonun, fibroblastlarda apopitoza mı yoksa proliferasyona mı yol açtığı araştırıldı. Bu amaçla, fibroblastlar değişik konsantrasyonlarda anti-Fas ile (100 ng/ml - 10 jıg/ml) 24-72 saat enkübe edildiler. Apopitozun tesbiti inversiyonlu faz kontrast mikroskobu kullanılarak morfolojik değerlendirme ile ve flow sitometre kullanılarak PI boyanması ve anneksin V-FITC bağlanması ile yapıldı. Proliferasyonun ölçülmesinde HJ timidin tutulum testi kullanıldı. Bu testte elde edilen ölçüm sonuçlarının küçük olması, hücre ölümünün bir işaretidir. Flow sitometre ile her tip fîbroblastta artmış Fas ekspresyonu gösterildi. Kontrol olarak kullanılan Jurkat hücrelerinde anti-Fas stimülasyonu ile apopitoz görülmesine rağmen, kullanılan metodların hiçbiri ile fibroblastlarda artmış bir apopitoz belirlenemedi. H3 timidin tutulum testi sonuçları, Fas stimülasyonunun fibroblastlarda proliferasyona yol açtığını düşündürdü. Daha sonraki deneylerde hücreler romatoid sinovyumdaki sitokinlerle (IL-la, IL-lp\ IL-6, IL-10, EL-17, TNF-a, IFN-y, TGF-p\ GM-CSF, PDGF- AA, FGF) uygun konsantrasyonlarda 24-72 saat süreyle enkübe edildiler. Ne TNF-a, ne de başka bir sitokin tek başına apopitoza yol açmadı. Flow sitometre ölçümlerinden TNF- cc, EFN-y ve GM-CSF'in fibroblastlarda Fas ekspresyonunu arttırdığı anlaşıldı. Ancak, sitokin stimülasyonu ile Fas ekspresyonu arttınlan fibroblastlarda bile, anti-Fas stimülasyonu apopitoza yol açmadı. Sonuç olarak, anti-Fas-IgM insan fibroblastlarında güvenilir bir apopitoz uyarıcısı değildir. Ayrıca, Fas reseptörü fibroblastlara ölüm sinyalleri kadar proliferasyon sinyallerinin iletilmesinde de rol oynuyor gibi görünmektedir. Bazı sitokinlerle arttırılan Fas ekspresyonunun Fas stimülasyonu ile görülebilen proliferasyona duyarlılığı arttırıp arttırmadığı ilerideki çalışmaların konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Fas mediated apoptosis is considered to be involved in the pathogenesis of RA. Although it is generally suggested that the Fas antigen transmits apoptotic signals to fibroblasts, it has been also reported that it may play a role in proliferation. In this study cultured fibroblasts from 2n"- to 9tn passage obtained from skin and normal or rheumatoid synovium were stimulated by anti-Fas-IgM (CH11) and it was tested whether this stimulation leads to apoptosis or proliferation. For this reason, fibroblasts were exposed to anti-Fas at different concentrations (100 ng/ml - 10 ug/ml) for 24-72 h. Detection of apoptosis was done morphologically by inverted phase contrast microscopy, PI staining, anneksin-V-FITC binding measured by flow cytometry. To detect proliferation, ~H? thymidine uptake assay was used. In this assay low count measurements are also an indication of apoptosis. All fibroblasts from any source have been shown to express Fas antigen by flow cytometry. Although anti-Fas-IgM induced apoptosis in Jurkat control cells, none of the methods revealed increased apoptosis in any type of fibroblasts after Fas stimulation. Instead, it resulted in increased proliferation as detected by H-* thymidine uptake assay. In further experiments we treated the fibroblasts for 24-72 h in appropriate concentrations with different cytokines and growth factors (IL-la, IL-1(3, IL-6, IL-10, IL- 17, TNF-a, IFN-y, TGF-0, GM-CSF, PDGF-AA, FGF) present in the rheumatoid synovium. Neither TNF-oc nor any other cytokine alone led to apoptosis. TNF-a, IFN-y and GM-CSF increased Fas expression markedly as measured by FC. However, stimulation of fibroblasts by anti-Fas even after pretreatment with these cytokines did not result in sensitivity to apoptosis. We conclude that anti-Fas IgM is not a reliable Fas inducing agent in human fibroblasts and that Fas receptor may play a role in transmitting growth signals as well as death signals to fibroblasts. Whether increased Fas expression by some cytokines results in higher sensitivity to proliferation by Fas stimulation is a subject of further studies. II