Mechanistic investigation of [2+2] cycloaddition reactions of keteniminium salts: Probing their applications in synthesis
Keteniminyum tuzlarının [2+2] siklokatılma tepkimelerinin mekanistik incelenmesi: Sentezlerde kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 693146
  2. Yazar: BEYZA HOROZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞARON ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez keteniminyum tuzlarının, (KI), [2+2] siklokatılma tepkimeleri ve endüstrideki uygulamaları ile ilişkili, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisine (YFT) dayalı teorik çalışmaları içeren iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, alken üzerindeki sübstitüentlerin tepkime mekanizması üzerindeki etkisini incelemek için KI'lar ve alkenler arasındaki [2+2] siklokatılma tepkimesi modellendi. Ayrıca, KI'ların [2+2] siklokatılma tepkimesindeki reaktivitesi, KI'lar üzerindeki farklı sübstitüentler ile değerlendirildi. Enerji analizi ve kavramsal YFT yöntemleri KI'ların reaktivite farkını rasyonelleştirmek için kullanıldı. Bu çalışma, temel ara ürün olarak keteniminyum tuzlarını kullanan deneysel çalışmalara bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. İkinci bölümde, endüstri ile işbirliğinde yürütülen YFT çalışmaları sunuldu. İlk olarak, zealakton 1a/b oluşumuna yol açan reaksiyon mekanizması modellendi. İkinci olarak, vinil-asetilenil ketenin olefinlere karşı reaktivitesi karşılaştırıldı. Son olarak, eş düzlemlilik ile ilişkili olan reaktivite analizi için KI-enamin yapılarının geometri optimizasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has two main parts, involving theoretical studies based on Density Functional Theory (DFT), related to [2+2] cycloaddition reactions of keteniminium salts, (KI)s, and their applications in industry. In the first part, the [2+2] cycloaddition reactions between KIs and alkenes were modeled to examine the mechanistic aspects of the reaction with respect to varying substitution patterns of alkenes. Moreover, the reactivity of KIs toward [2+2] cycloaddition was evaluated by differing substitution on KIs. Energetic analysis and conceptual DFT methods were used to rationalize the difference in reactivity of KIs. This study aims to provide know-how to experimental studies that use keteniminium salts as key intermediates. In the second part, DFT studies conducted in collaboration with industry were presented. First, the reaction mechanism that leads to the formation of zealactone 1a/b was modeled. Second, the reactivity of vinyl-acetylenyl ketene toward olefins was compared. Finally, geometry optimizations of KI-enamine structures were performed to analyze reactivity patterns in relation to coplanarity.