Kemik kanserlerinde kullanılan kemo- immünoterapinin ve greft materyallerinin mikroçevre ilişkisi
The relationship of chemo-immunotherapy and graft materials used in bone cancers with the micro environment
  1. Tez No: 693147
  2. Yazar: ÖMER BEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Osteosarkom malign osteoblastların proliferasyonu ile karakterizedir. Osteosarkom tedavisinde kullanılan neo-adjuvan kemoterapilerin iyi sonuçlarına karşın post-operatif gelişen rekürrensler ortak bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Post-operatif hastalarda rekürrensi önleyecek yeni yaklaşım arayışları önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı in vitro olarak ve rekürrensleri önlemede bu bölgeye uygulanacak sement içine emdirilmiş kemoterapötik ve immunoterapötik ajanların in vivo deney hayvanda mikroçevre ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Osteosarkom K7M2 hücreleri kültüre edildikten sonra mifamurtid ve ifosfamid'in in vitro deneylerle uygun dozları saptanmıştır. Kontrol, sement+SF, sement+ifosfamid, sement+mifamurtid ve sement+ifosfamid+mifamurtid olacak şekilde 5 grup (7 hayvan/grup) oluşturulmuştur. K7M2 hücreleri Balb/c farelerin sağ gluteal bölgesine verilerek tümör oluşumu ardından ve ilgili gruplar uygulanmıştır. Ayrıca atimik nude farelere de sement+SF, sement+ifosfamid, IP ifosfamid uygulanmıştır. Yedi günlük sonra sakrifikasyon yapılıp immunohistokimyasal olarak ile mikroçevre ilişkili CD4, CD8, CD20, CD64, FAPA, NCR1 düzeyleri değerlendirilmiştir. Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi parametrik olmayan testler ve ki kare testleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is characterized by proliferation of malignant osteoblasts. As a result of the application of neo-adjuvant chemotherapies used in the treatment of osteosarcoma, a significant improvement in clinical outcomes was observed. However, post-operative recurrences continue to exist as a common problem. The search for a new approach to prevent recurrence is important in post-operative patients. The aim of the study is to evaluate the relationship between the microenvironment and the chemotherapeutic and immunotherapeutic agents absorbed in cement to be applied to prevent recurrence in vivo. After osteosarcoma K7M2 cells were cultured, appropriate doses of mifamurtide and ifosfamide were determined by in vitro experiments. 5 groups (7 animals / group) were formed as control, cement + SF, cement + ifosfamide, cement + mifamurtid and cement + ifosfamid + mifamurtid. K7M2 cells were transferred to the right gluteal region of Balb / c mice followed by tumor formation and related groups were applied. In addition, cement + SF, cement + ifosfamide and IP ifosfamide were applied to athymic nude mice. After seven days of observation, sacrification was performed and CD4, CD8, CD20, CD64, FAPA, NCR1 levels were evaluated immunohistochemically and with microenvironment. Expression levels were evaluated between the groups by Kruskal Wallis and subsequent Mann-Whitney U test and chi-square tests.