Broyler yemlerinde farklı seviyelerde sinbiyotik ilavesinin besi performansı, bağırsak histolojisi ve mikrobiyal koloni miktarı üzerine etkisi
The effects of different level of synbiotic supplementation in diet on growth performance, intestinal histology and microbial colony content of broiler chicken
- Tez No: 693264
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde sinbiyotik ilavesinin etlik piliçlerin performansı ve bağırsak fizyolojisi üzerinde etkisini araştırmak için yapılmıştır. Toplam 360 adet bir günlük etlik piliç civcivleri, her birinde 15 civciv olmak üzere 4 tekrardan oluşan 6 farklı muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Gruplar sırasıyla kontrol (katkı ilavesiz bazal kontrol grubu), antibiyotik (çinko basitrasin 40 mg/kg) ilaveli pozitif kontrol grubu, diğer dört muamele grupları ise bazal kontrol yemine dört farklı seviyede sırasıyla 0.25, 0.5, 0.75 ve 1 g / kg sinbiyotik ilaveli deneme yemleri ile 5 hafta beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to investigate the effect of the supplementation of different levels of synbiotic on growth performance and intestinal physiology of broiler chickens. A total of 360-day-old broiler chicks were assigned to 6 different treatments of 4 replicates, with 15 birds per each replicate. Treatments were control (not any supplement), (zinc bacitracin 0.04 kg/ton), and the remaining four treatments were supplemented with four different levels (0.25, 0.5, 0.75 and 1 g/kg) of synbiotic to the basal diets. At day 10 and throughout the experimental period, body weight and weight gain significantly increased (P < 0.05) and FCR significantly improved by rising level of synbiotic. The control group recorded the poorer FCR than other experimental groups. Up to 10 days, feed intake significantly increased in birds on diets supplemented with 0.25 and 0.75 g/kg. However, when assessed over the 35 days of the experimental period, feed intake significantly decreased (P < 0.05) in birds that received 0.75g/kg of synbiotic compared to the other experimental groups. The relative weight of internal organs was not affected by dietary treatments. Carcass yield and breast meat significantly increased (p < 0.05) by rising levels of dietary synbiotic. Villi length was significantly affected by treatment, indicating the longer villi in birds on diets supplemented with 0.5 g/kg of synbiotic compared to the control. Significantly the shorter villi were observed in birds that received the highest (1 g/kg level) of synbiotic. The number of E. coli in the ileum were not affected by dietary treatments. The economic analysis indicated that feeding synbiotic had positive effect on feed cost.