I. Ulusal Mimarlık Dönemi'nde dekoratif unsurlar ve mobilya
Furniture design and ornamental elements in the 1st National Architectural Movement
- Tez No: 693295
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH TARKAN OKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
II. Meşrutiyet'in ilanından (1908) başlayarak 1930'lara kadar devam eden dönem Türk mimarlık tarihinde I. Ulusal Mimarlık Dönemi olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu mimari hareket en genel olarak, klasik Osmanlı mimarlığından alınmış çeşitli öğelerin mimari repertuvara yeniden dahil edilmesi olarak tanımlanmaktadır. I. Ulusal Mimarlık Dönemi'ne ilişkin uzun yıllardır yapılan araştırmalarda, bu akımın ortaya çıkışındaki ideolojik dinamikler, mimariye bağlı bezemenin biçimsel kaynakları ve döneme damgasını vurmuş mimarların kariyerleri gibi konular ele alınmıştır. Ancak mimari tasarımla koşut olarak ilerleyen ve tamamen aynı tasarım zihniyetinin ürünü olan iç mimariye ait dekoratif unsurlar ve mobilya konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. I. Ulusal Mimarlık Akımı'nın tasarım yelpazesi, strüktür tasarımı dışında mobilyadan aydınlatmaya, cam altı eserlerden çerçevelere kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu çalışmayla hedeflenen, mobilya ve dekoratif unsurların araştırılarak kategorize edilmesidir.
Özet (Çeviri)
As of the declaration of the 2nd Constitutionalism in 1908 and lasting until 1930s, the period in between is referred to as 1st National Architectural Movement in the history of Turkish architecture. The movement in question can be best described as revitalizing of classical Ottoman architectural motifs and integrating them into the new architectural repertoire. In the extensive research carried out to have more insight into this movement, the focus has been on concerns like ideological dynamics, structural sources of architectural ornamentation and the careers of prominent architects of the period. However, there is no comprehensive research either on interior design related ornaments nor furniture which have been produced in the 1st National Architectural Movement period. The wide spectrum of 1st National Architectural Movement period design actually could be observed in many different areas including structural design, furniture, lightening and glass art. This study aims to identify and classify furniture and ornaments of the 1st National Architectural Movement.