Sağlık yönetimi ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of health management associate, undergraduate and graduate students together distance education
- Tez No: 693339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Uzaktan eğitim özellikle üniversitelerin en çok tercih ettiği bir eğitim sistemidir. Covid-19 pandemisiyle birlikte geçmişte de önemli olan uzaktan eğitim artık zorunlu hale gelmiştir. Teknik alt yapısı ne olursa olsun bütün üniversiteler uzaktan eğitime zorunlu geçiş yapmıştır. Bu sayede uzaktan eğitimin önemi de daha iyi kavranmıştır. Bu sistem etkili ve stratejik kullanıldığı takdirde eğitim-öğretimin niteliği artacak ve öğrencilerin bilgiye erişebilme, öğrenme etkinliği daha iyi bir şekilde gerçekleşecektir. Günümüzde eğitim alanında talep gittikçe artmakta ve artan talepleri karşılamada yeterli insan ve maddi unsur bulunmamaktadır. Eksik kalan hususlar için internet alt yapılı sistem beklentileri karşılamada rol oynamaktadır. Değişen yaşam koşullarına göre eğitimde sürekliliği sağlamak her zaman mümkün olmamaktadır. Teknolojik alt yapıya sahip uzaktan eğitim sistemi bu hususta eğitim faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayacak ve eğitimde teknolojinin kullanılmasıyla beraber öğrenme verimliliği de ortaya çıkacaktır. Uzaktan eğitim ile ilgili araştırmaların yetersiz olmasından dolayı sistemin yönetilmesi ve geliştirilmesi açısından eksikleri tamamlayacak çalışmalar gerekmektedir. Eğitim kurumları yaptıkları yatırımlarla ve yeniliklerle uzaktan eğitim sistemini etkin bir şekilde kullansalar bile sistemi ne derece sağlıklı işlediğine ilişkin geri bildirimlere ihtiyaçları vardır. Bu geri bildirimi sistemin kullanıcı olan öğrencilerden alınması da iyileştirme için önemli bir katkı unsurudur. Bu çalışmanın neticesinde öğrencilerin uzaktan eğitime karşı tutumları değerlendirilerek uzaktan eğitim sistemiyle ilgili olumlu ve olumsuz yönler ortaya çıkarılacaktır. Yapılacak diğer çalışmalara da yol göstermesi ve yetersiz durumların giderilmesi için dikkat edilmesi gereken yönlerin ortaya çıkarılması ve öğrencilerin tutumları doğrultusunda daha etkili bir eğitim ortamının geliştirilmesine yönelik çözüm önerilerinin sunulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance education is an education system most preferred by universities. With the Covid-19 pandemic, distance education, which was also important in the past, has now become mandatory. Regardless of their technical infrastructure, all universities have made a compulsory transition to distance education. In this way, the importance of distance education was better understood. If this system is used effectively and strategically, the quality of education will increase and students' access to information and learning activities will be better. Today, the demand in the field of education is increasing and there are not enough human and material elements to meet the increasing demands. For the missing points, the internet infrastructure system plays a role in meeting the expectations. It is not always possible to ensure continuity in education according to changing living conditions. The distance education system, which has a technological infrastructure, will ensure the continuity of educational activities in this regard and learning efficiency will emerge with the use of technology in education. Due to the lack of research on distance education, studies are needed to complete the deficiencies in terms of management and development of the system. Even if educational institutions use the distance education system effectively with their investments and innovations, they need feedback on how well the system works. Receiving this feedback from the students who are the users of the system is also an important contribution for improvement. As a result of this study, students' attitudes towards distance education will be evaluated and the positive and negative aspects of the distance education system will be revealed. It is expected to guide other studies to be carried out, to reveal the aspects that need attention in order to eliminate inadequate situations, and to present solution suggestions for the development of a more effective education environment in line with the attitudes of the students.