Soya üretiminde optimum ekim döneminin ve uygun ekim makinası kapasitesinin belirlenmesi
Determining the optimum sowing period in soybean production and optimum pneumatic seeder capacity
- Tez No: 693420
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT MUHARREM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Soya, dünyada ekim alanı, üretim miktarı ve uluslararası ticaret açısından en önemli yağlı tohumlu bitkiler arasında yer almaktadır. Dünyada üretilen yağlı tohumlu bitkilerden %50'sinden fazlasını oluşturan soya, aynı zamanda insan beslenmesinde yağ ve protein kaynağı olarak, küspesindeki ham protein içeriği ile de tavukçuluk, et ve süt hayvancılığında önemli bir yem kaynağı olarak kullanıldığından dolayı katma değeri yüksek bir üründür. Günümüzde Türkiye'de soyanın tarımı ağırlıklı olarak Çukurova bölgesinde yapılmaktadır. Özellikle Adana ve Osmaniye illeri, Türkiye soya üretiminin %80-85'ini karşılamaktadır. TÜİK verilerine göre 2010 yılında 235 bin dekar civarında olan soya ekim alanı, 2011 yılında 264 bin dekara, 2018'de 328 bin dekara kadar çıkmıştır. Bu çalışmada, çiftçilerden anket yoluyla soya ekimine ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Optimum ekim zamanı, ilerleme hızı, günlük çalışma süreleri başta olmak üzere soya mekanizasyonu işletmeciği için önemli veriler toplamıştır. Bu veriler kullanılarak, işletme büyüklüğüne göre çiftçilerin sahip olması gereken ekim makinası kapasitesi değerleri tahmin edilmiştir. 4-200 hektar için yapılan hesaplamalarla optimum iş genişliği değerleri belirlenmiş ve bir ünite ile 4'er üniteli 5 makinaya kadar sahiplik potansiyelleri bulunduğu belirlenmiştir. Piyasada bulunan ekim makinalarına göre, çiftçinin optimum seçimi yapabilmesi için bir veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Soybean is among the most important oilseed crops in the world in terms of cultivation area, production amount and international trade. Soybean, which makes up more than 50% of the oilseed plants produced in the world, is a product with high added value because it is also used as a source of fat and protein in human nutrition and as an important feed source in poultry, meat and dairy farming with its crude protein content in its pulp. Today, soybean cultivation in Turkey is mainly carried out in the Çukurova region. Especially Adana and Osmaniye provinces meet 80-85% of Turkey's soybean production. According to TUIK data, soybean cultivation area, which was around 235 thousand decares in 2010, increased to 264 thousand decares in 2011 and 328 thousand decares in 2018. In this study, information on soybean cultivation was obtained from farmers through a questionnaire. It has collected important data for the soybean mechanization management, especially the optimum sowing time, feed rate, daily working times. Using these data, the sowing machine capacities that the farmers should have were estimated according to the size of the farm. Optimum working width values were determined with the calculations for 4-200 hectares and it was determined that there are ownership potentials for one unit and 5 machines with 4 units each. According to the sowing machines available in the market, a database has been created so that the farmer can make the optimum selection.