Sadettin Kaplan'ın şiirleri üzerine bir inceleme
A study on Sadettin Kaplan's poems
- Tez No: 693425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Sadettin Kaplan'ın hayatı, kişiliği, dünya görüşü, sanat ve kültür çevresi ile sanat ve şiir anlayışı hakkında bilgi verilip şiir kitaplarının yapı ve içerik bakımından incelenmesiyle şairliği ele alınmıştır.“Sadettin Kaplan'ın Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”başlıklı bu tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sadettin Kaplan'ın hayatı, kişiliği ve dünya görüşü, sanat ve kültür çevresi; ikinci bölümde sanatı ve eserleri, üçüncü bölümde şiir anlayışı hakkında bilgi verilmiştir. Şekil ve içerik bakımından şiir kitaplarının incelendiği dördüncü bölüm tezin inceleme bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde yapılan tematik incelemeyle elde edilen sonuçlar doğrultusunda Kaplan'ın şiirlerinin özelliğine ve şairliğine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmada elde edilen veriler üzerinden saptanan bulgularla, tezin amacı olan 1980 sonrası dönemde İslamî söylemin bağımsız temsilcilerinden Kaplan'ın şairliğinin edebiyat dünyasındaki yeri dikkatlere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, knowledge about Sadettin Kaplan's life, personality, worldview, art and culture environment, and understanding of art and poetry is given and his poetry is discussed based on the analysis of his poetry books in terms of structure and content. This thesis titled as“A Study on Sadettin Kaplan's Poems”consists of four parts. In the first part, Sadettin Kaplan's life, personality and worldview, art and culture environment; In the second part, knowledge about his art and works, and in the third part, his understanding of poetry is given. The fourth chapter, in which poetry books are examined in terms of form and content, constitutes the examination part of the thesis. In line with the results obtained from the thematic analysis in this section, it has been tried to draw attention to the characteristics and poesy of Kaplan's poems. In the conclusion part, the place of Kaplan's poetry, one of the independent representatives of Islamic discourse in the post-1980 period, which is the aim of the thesis, in the world of literature, is presented with the findings determined through the data obtained in the study.