Ortaokul Türkçe ders kitapları metin etkinliklerinin girişimcilik becerisi açısından incelenmesi
Evaulation of text activities in secondary school Turkish textbooks in terms of entrepreneurship skills
  1. Tez No: 693431
  2. Yazar: DAMLA ÇAĞRITEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmek için en önemli unsurlar arasında yer alan girişimcilik becerisinin bireyler tarafından geliştirilmesi ve bu becerinin ekonomik fırsatlar yaratmada kullanılması önem arz etmektedir. Toplumdaki tüm bireyler bir şekilde girişimci olabilme potansiyeline ve gücüne sahiptir. Özellikle Türkiye gibi genç nüfus potansiyeline sahip olan ülkelerde girişimcilik fırsatları ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde kullanılan ders kitaplarının girişimcilik becerilerinin kazandırılmasında rol oynadığı düşünülmektedir. Bu varsayımla hazırlanan araştırmanın amacı, ortaokul Türkçe ders kitapları metin etkinliklerinin girişimcilik becerisi açısından incelenmesidir. Bu kapsamda ortaokul Türkçe ders kitaplarından toplamda“96”okuma metni ve“824”adet etkinlik ele alınmıştır. Çalışmada tarama modelinde doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. İncelenen 824 etkinlikten %15,29'unun (126) girişimcilik becerisi içerdiği tespit edilmiştir. Bu etkinliklerden bazıları birden fazla girişimcilik becerisini içerdiğinden toplamda 224 girişimcilik alt becerisine rastlanmıştır. En az alt beceriye sahip olan ders kitabı 48 beceriyle 7. sınıf iken; en fazla alt beceriye sahip olan ders kitabı 64 beceriyle 6. sınıf kitabı olmuştur. Araştırma sonucunda ortaokul Türkçe ders kitapları metin etkinliklerinde girişimcilik becerilerine yer verildiği ve bu etkinliklerin metin ve Türkçe dersi kazanımlarıyla uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Ancak“üretim, fikir, risk, yenilik”kavramları açısından yetersiz olması sebebiyle bu etkinliklerin girişimcilik becerileri ile doğrudan uyum göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to developing entrepreneurship skills which most important factors and use this skill to create economic opportunities in order to changing world conditions. All person in the community have the potential and ability to somehow become an entrepreneur. Entrepreneurial opportunities, especially in countries like Turkey, with its young population potential comes to take over. It is thought that the textbooks used in our country a role in gaining entrepreneurship skills. The aim of this research is to examine middle school Turkish textbooks text activities in terms of entrepreneurship skills. A total of“96”reading texts and“824”activities were analyzed from secondary school Turkish textbooks. In this research, the document analysis was used. It was analyzed that %15,29 of 824 activities examined including entrepreneurship skills. Some of these activities have more than one entrepreneurial sub-skill so a total of 224 skills were found in activities. While the textbook with the least sub-skill was 7th grade with 48 skills; the textbook with the most sub-skills became a 6th grade book with 64 skills. As a result of the research, it was determined the text activities of middle school Turkish textbooks included entrepreneurship skills and these activities were in accordance with the text and Turkish curriculum. However, it has been concluded that activities are not directly accordance with entrepreneurship skills due to they are not sufficient in terms of“production, idea, risk and innovation”.