Evlilik hoşnutsuzluğunda kıskançlık ve duygu düzenleme güçlüğünün etkisinin incelenmesi
examine the effect of difficulty in emotional regulation and jealousy on marital discontentmen
  1. Tez No: 693471
  2. Yazar: SİDAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik hoşnutsuzluğunda duygu düzenleme güçlüğü ve kıskançlığın etkisinin ne düzeyde olduğunu, duygu düzenleme güçlüğü düzeyi ve kıskançlık düzeyi arttıkça evlilik hoşnutsuzluğunun nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik değişkenlerle (cinsiyet, eğitim düzeyi vb.) bağımlı değişkenler (evlilik hoşnutsuzluğu, duygu düzenleme güçlüğü ve kıskançlık) arasındaki ilişkiler incelenmiş; sosyo-demografik değişkenler temelinde oluşturulan gruplar (kadın-erkek, eğitim düzeyi vb.) arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca evlilik hoşnutsuzluğunu, duygu düzenleme güçlüğü ve kıskançlığın yordayıp yordamadığı da incelenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların evlilik hoşnutsuzluğu düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması, Çelik (2013) tarafından hazırlamış olduğu 'Evlilik Hoşnutsuzluğu Ölçeği' kullanılırken katılımcıların kıskançlık düzeylerini belirlemek için de Kızıldağ ve Yıldırım (2017) tarafından geliştirilen 'Eş Duygusal Kıskançlık Ölçeği' ve son olarak katılımcıların duygu düzenleme güçlüğü düzeylerini ölçmek için de Türkiye de geçerlik ve güvenirlik çalışması Rugancı ve Gençöz (2010) tarafından yapılmış olan“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan toplamda 350 evli birey oluşturmaktadır. Toplanan veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin güvenilir olup olmadığını belirlemede Cronbach Alpha analizi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan temel bileşenler yöntemi ile çıkarımsal analizlerde bulunulmuştur. Araştırma bulgularına göre evli bireylerde evlilik hoşnutsuzluğu ile kıskançlık arasında pozitif yönlü orta derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Evlilik hoşnutsuzluğu ile duygu düzenleme güçlüğü arasında da pozitif yönlü orta derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak kıskançlık ile duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of difficulty in emotional regulation and jealousy on marital discontentment and how marital discontent affects the level of difficulty in emotion regulation and jealousy increases. For this purpose, the relationships between socio-demographic variables (gender, education level, etc.) and dependent variables (marital dissatisfaction, difficulty in emotion regulation and jealousy) were examined; It was investigated whether there is a difference between the groups formed on the basis of socio-demographic variables (male-female, educational level, etc.) in terms of dependent variable levels. In addition, it was also examined whether marital discontent, difficulty in emotion regulation and jealousy were predictors. The research was carried out with the method of questionnaire. The validity and reliability study in Turkey was used to determine the marital discontentment levels of the participants, while the 'Marital Dissatisfaction Scale' prepared by Çelik (2013) was used, the 'Spouse Emotional Jealousy Scale' developed by Kızıldağ and Yıldırım (2017) to determine the participants' levels of jealousy, and finally“Emotion Regulation Difficulty Scale”, which was conducted by Rugancı and Gençöz (2010), was used to measure the emotional regulation difficulties of the participants. The sample of the study consists of 350 married individuals living in İstanbul. Collected data were analyzed with SPSS 22 computer based statistics program. Crombach Alpha analysis was applied to determine whether the data are reliable or not. Inferential analyzes were made with the principal components method used in the study. According to the findings of the study, a moderate positive correlation was found between marital discontent and jealousy in married individuals. A moderate positive correlation was found between marital discontentment and difficulty in emotion regulation. Finally, it was found that there is a low positive correlation between jealousy and difficulty in emotion regulation.