Bir kişilik özelliği olarak kontrol odağının örgütlerdeki sosyal mübadele ilişkilerine etkisi
The effect of locus of control on social exchange relationships in organizations
- Tez No: 693472
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasıyla bireylerde bir kişilik özelliği olan kontrol odağı türünün örgütlerdeki sosyal mübadele ilişkilerini nasıl etkilediği sorusuna yanıt aranması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada Yalova ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapan 158 öğretmene anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programında regresyon analizine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Regresyon analizi sonucunda iç kontrol odağı türü ile lider üye etkileşimi arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu, lider üye etkileşimi ile yöneticiye güven algısı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The point of this study is to find an answer for the question“How does the locus of control affect the social exchange relations in organizations?”. Quantitive research methods are used in order to reach the stated purpose. One hundred and fiffty eight teachers who work in the government schools have been surveyed. The acquired data has been analyzed by using regression in SPSS 26.0 software. According to the results of the regression analysis it has been found that the perception of internal locus of control affects the perception of leader member exchange negatively and the perception of leader member exchange affects the perception of trust in leader positively.