The changes in Turkish consumers' online shopping behavior during the early days of COVID-19 pandemic
- Tez No: 693486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
E-Ticaret tartışmasız olarak dominant sektörlerden biridir. Yıllardır süregelen hızlı büyümesi koronavirüs pandemisi ile daha da hızlandı. Elektronik ticareti etkileyen faktörler farklı olduğu için, çevrimiçi tüketici davraşanısının da farklı açılardan ele alınması gerekmektedir. Bu bağlamda, çevrimiçi tüketici davranışlarını inceleyen çok fazla çalışma bulunmakta. Ama, pandemi daha önceden“geleneksel”olarak bildiğimiz şeyi değiştirip, her şeyi“dijital”bir hale getirdi. Bu bağlamda, bu çalışma pandeminin başında tüketici davranışlarında ve tercihlerinde yaşanan değişimleri anlamaya ve ölçmeyi hedeflemektedir. Araştırma ile ilgili olarak betimsel analizin bir parçası olarak Türkiye'deki 267 çevrimiçi tüketici üzerinde gerçekleştirilen anket tekniği kullanılmıştır. Literatür taramasında yer alan ikincil verilere ek olarak, demografik ve duygusal faktörlere dayalı değişiklikleri anlamak için birincil veriler kullanılmıştır. Bunun için tanımlayıcı tablolar kullanıldı. Sonuç olarak, Türkiye'de çevrimiçi tüketicilerin tercihlerinde ilgili dönemde değişiklik olduğunu söylemek doğrudur.
Özet (Çeviri)
E-Commerce is one of the undeniably dominating sectors. It has been rapidly growing for ages yet the coronavirus pandemic has accelerated the process of e- commerce growth. Since there are different factors affecting the electronic commerce, the online consumer behavior should be evaluated from different aspects. In this respect there have been conducted several studied about the online consumer behavior. However, the pandemic changed the“traditional”as we knew before, and turned everything into“digital”. Within this context, this study aims to measure and understand the changes in terms of consumer behavior and preferences during the early days of pandemic, the panic period. In relation to the research, a survey technique, which was conducted on 267 online consumers in Turkey, is used as a part of descriptive analysis. In addition to the secondary data, which is included in the literature review, the primary data was used to understand the changes based on the demographic and emotional factors. In order to do so, descriptive tables are used. As a result, it is safe to state that there have been changes in terms of preferences of online consumers in Turkey during the particular period.