ISO 9001 kalite yönetim sistemlerinin yiyecek içecek işletmelerinde kullanılması
Use of ISO 9001 quality management systems in food and beverage businesses
  1. Tez No: 693536
  2. Yazar: AHMET NUMAN MEKTEPLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEMİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin (KYS) genel uygulanabilirliğini ölçmek, yiyecek içecek işletmelerinin bu sistemi nasıl uyguladığını incelemektir. Kalite Yönetim Sistemi'nin benimsenmesinde işletmelerin etkinliği farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda Türkiye'de farklı illerde faaliyetlerine devam eden işletmeler ve bu işletmelerin uygulamış olduğu KYS sistemi ele alınırken araştırma teknikleri uygulanmış ve verimliliği arttırmıştır. Araştırma ile alakalı sorular ve verilen cevaplar yazında yer alan çalışmalara göre açıklanmıştır. Elde edilen veriler istatiksel grafikler şeklinde analiz edilmiştir. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde işletmelerin çoğunluğunun tanınırlığını artırmak, güvence kazanmak, yeni ihalelere katılabilmek için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olmak istedikleri gözlemlenmiştir. Bu hedefler dâhilinde KYS belgesini almayı zorunlu bir şart olarak gören işletmelerde ise bütün çalışanların veya yöneticilerin bu sistemin içerisine girmemesi işletmeler içerisinde problemlerin artacağını göstermektedir. Bu işletmeler KYS belgesinin getirilerinden ziyade sistemi çok daha zorlaştırmaktadırlar. Bu çalışmada ülkemizdeki işletmelerin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin etkili kullandığı takdirde ne kadar başarılı olacağı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the general applicability of ISO 9001 Quality Management System (QMS) and to examine how food and beverage businesses implement this system. The effectiveness of enterprises in the adoption of the Quality Management System differs. In this direction, while dealing with the enterprises continuing their activities in different provinces in Turkey and the KYS system applied by these enterprises, research techniques have been applied and increased efficiency. The questions related to the research and the answers given were explained according to the studies in the article. The obtained data were analyzed in the form of statistical graphs. When the researches are evaluated in general, it is observed that enterprises want to have ISO 9001 Quality Management System certificate in order to increase their recognition as the majority, to gain assurance and to participate in new tenders. In the enterprises that consider obtaining the QMS certificate as a compulsory condition within these objectives, the failure of all employees or managers to enter this system indicates that the problems will increase within the enterprises. These enterprises make the system much more difficult than the returns of the QMS certificate. In this study, it is explained how successful the enterprises in our country will be if they use the ISO 9001 Quality Management System effectively.