Görsel pedagojik farkındalığa dayalı görsel sanatlar eğitimine yönelik bir eylem araştırması
An action research for visual arts education based on visual pedagogic awareness
- Tez No: 693549
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU BEDİR ERİŞTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Eğitimi bölümündeki seçmeli sanat atölye Grafik Tasarım dersinde görsel kültür odaklı görsel pedagojik farkındalığın nasıl geliştirilebileceğini ve tasarım süreçlerine nasıl yansıdığını incelemektir. Eylem araştırması ile desenlenen bu araştırma Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği Programı'nda Seçmeli Sanat Atölye Grafik Tasarım I ve Grafik Tasarım II dersinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi ve bahar dönemi olmak üzere toplam 19 haftada elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Seçmeli Sanat Atölye Grafik Tasarım dersini alan 2. Sınıfta okuyan gönüllü 5 öğrenci, dersin öğretim üyesi ve araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ders video kayıtları, ses kayıtları, odak grup görüşmeleri, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, dokümanlar ve öğrenci çalışmaları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri betimsel analiz ve doküman analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada NVivo Pro 12 programından faydalanılarak temalar oluşturulmuştur. Araştırmanın bulguları kapsamında görsel pedagoji eğitiminin görsel sanatlar eğitimine yönelik katkı sağladığı, öğrencilerin yaşadıkları kültüre, çevresine, çevresindeki görsellere, görsel kültür öğelerine, sosyal medyadaki görsel imgelere yönelik farkındalık geliştirdikleri ve bu bağlamda öğrencilerin görsel pedagojik farkındalığa dayalı tasarım çalışmaları oluşturabildikleri gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine how visual pedagogical awareness based on visual culture can be developed in the elective art workshop Graphic Design course in the Fine Arts Education department and how it is reflected in the design processes. This research, which was designed with an action research, was carried out in the Elective Art Workshop Graphic Design I and Graphic Design II courses in Anadolu University Education Faculty Fine Arts Education Painting Teaching Program. The data of the research were obtained in a total of 19 weeks, in the fall semester and spring semester of the 2019-2020 academic year. The participants of the research are 5 volunteer students studying in the 2nd grade, taking the Elective Art Workshop Graphic Design course, the lecturer and the researcher. In the research, video recordings of lectures, audio recordings, focus group interviews, semi-structured interviews, documents and student studies were used as data collection tools. The data of the research were analyzed by descriptive analysis and document analysis method. In the research, themes were created by using the NVivo Pro 12 program. Within the scope of the research findings, it has been observed that visual pedagogy education contributes to visual arts education, students develop awareness of the culture they live in, their environment, the visuals around them, visual culture elements, visual images in social media, and in this context, students can create design studies based on visual pedagogical awareness. The findings obtained in the research were discussed in the literature and suggestions were made.