Örgüt kültürü ve örgütsel yenilikçilik ilişkisi: İstanbul tekstil aksesuarı işletmelerinde bir uygulama
The relationship between organizational culture and organizational innovation: An application in Istanbul textile accessory businesses
- Tez No: 693550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada örgüt kültürünün örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde örgüt kültürü kavramı, tarihsel gelişimi ve örgütsel yenilikçilikle olan ilişki incelenmiş. Daha sonra ikici bölümde yenilikçilik, örgütsel yenilikçilik kavramları üzerinde durulmuş ve bu kavramlarla ilgili yapılmış çalışmalara değinilmiştir. Bunun yanında örgüt kültürünün demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de araştırma kapsamında incelenmiştir. Araştırmanın verileri İstanbul ilindeki tekstil aksesuarları firmalarındaki çalışanlar ve yöneticilerden oluşan ve kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 208 kişilik gönüllü katılımcıdan toplanmıştır. Veri toplamak maksadıyla hazırlanan anket; demografik bilgi formu, Örgüt Kültürü Ölçeği ve Örgütsel Yenilikçilik Ölçeğinden oluşmaktadır. Yapılan varyans ve regresyon analizleri sonuçlarına göre; örgüt kültürünün bazı unsurlarının yaşa ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Örgüt kültürü ile örgütsel yenilikçilik arasındaki ilişkiyi incelemek maksadıyla gerçekleştirilen ilişki analizleri neticesinde ise örgüt kültürünün örgütsel yenilikçilik üzerindeki olumlu yönde ve anlamlı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
. In this study, it is aimed to examine the effect of organizational culture on organizational innovation. For this purpose, in the first part of the study, the concept of organizational culture, its historical development and its relationship with organizational innovation are examined. Then, in the second part, the concepts of innovation and organizational innovation are emphasized and the studies related to these concepts are mentioned. In addition, whether organizational culture differs according to demographic variables was also examined within the scope of the research. The data of the research were collected from 208 volunteer participants, who were selected by the convenience sampling method, consisting of employees and managers in textile accessories companies in Istanbul. Questionnaire prepared to collect data; demographic information form, Organizational Culture Scale and Organizational Innovation Scale. According to the results of variance and regression analysis; It has been determined that some elements of organizational culture differ significantly according to age and educational status, but do not differ significantly according to gender. As a result of the relationship analyzes carried out to examine the relationship between organizational culture and organizational innovation, it was concluded that organizational culture has a positive and significant effect on organizational innovation.