Piyasa etkinliğinin dinamikleri: Kripto paralar üzerine ampirik bir çalışma
The dynamics of market efficiency: An empirical study on the crypto currencies
  1. Tez No: 693553
  2. Yazar: YUNUS KARAÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi (EPH) literatürde araştırmacılar tarafından birçok çalışma ile incelenmiştir. Ancak araştırmacılar arasında piyasaların etkin olup olmadığı konusunda bir fikir birliği bulunmamaktadır. Son yıllarda piyasaların etkinliği konusunda EPH'ye alternatif piyasa hipotezleri sunulmuştur. EPH'ye alternatif bir piyasa hipotezi olan Adaptif Piyasa Hipotezi (APH), piyasa etkinliğinin farklı piyasa koşullarına bağlı olarak etkinlik ile etkinsizlik arasında geçiş yaptığını öne sürmektedir. Başka bir ifadeyle APH, finansal piyasaların dinamik bir yapıya sahip olduğunu öne sürmektedir. Bu çalışmada, EPH'ye alternatif bir hipotez olan APH, 2017'den 2021'e kadar olan dönemde kripto para piyasasında test edilmiştir. Kripto para piyasası etkinliğinin zaman içinde değişen özelliğini (dinamik yapısı) araştırmak için Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano kripto para birimleri kullanılmıştır. Escanciano ve Lobato (2009) tarafından geliştirilen Otomatik Portmanteau ve Kim (2009) tarafından geliştirilen Doğal Bootstrap Otomatik Varyans Rasyo testleri kullanılarak kripto para birimi getirilerinin öngörülebilirlik derecesi ölçülmüştür. Ayrıca, kripto para piyasası etkinliğinin zaman içinde değişen özelliğini yakalamak için kripto para birimlerinin günlük getirileri 500 günlük hareketli pencere yaklaşımı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, kripto para piyasası etkinliğinin zaman içinde değişim gösterdiği ve bu durumun APH ile uyumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis (EMH) has been studied by researchers in many studies in the literature. However, there is no consensus among researchers on whether the markets are efficient or not. In recent years, alternative market hypotheses to EMH have been presented on the efficiency of markets. Adaptive Market Hypothesis (AMH), which is an alternative market hypothesis to EMH, asserts that market efficiency shifts between efficiency and inefficiency depending on different market conditions. In other words, AMH asserts that financial markets have a dynamic structure. In this study, AMH, an alternative hypothesis to EMH, was tested in the cryptocurrency market from 2017 to 2021 periods. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano have been used to investigate the time-varying nature (dynamic nature) of cryptocurrency market efficiency. The predictability of cryptocurrency returns was measured using the Automatic Portmanteau developed by Escanciano and Lobato (2009) and Wild Bootstrap Automatic Variance Ratio tests developed by Kim (2009). Besides, daily returns of cryptocurrencies were analyzed using the 500-days rolling window approach to capture the time-varying nature of the cryptocurrency market efficiency. According to the analysis results, it was understood that the cryptocurreny market efficiency has varied over time and this situation is in line with AMH.