Müzikle eğitimin ilk okuma yazma öğretimine etkisi
The effect of education by means of music on elementary reading and writing teaching
  1. Tez No: 693552
  2. Yazar: BURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmada ilk okuma yazma öğretimi sürecinde sınıf içinde yapılan sesi hissetme, tanıma ve ayırt etme ile okuma ve yazma etkinliklerinde, her bir sesin öğretimi aşamasında kullanılmak üzere, öğretilecek sesi öğrencilerin daha iyi hissetmesi, tanıması, ayırt etmesi, okuması ve yazması için kullanılmak üzere 29 adet çocuk şarkısı yazılmış ve bestelenmiştir. Bestelenen bu şarkıların ilk okuma yazma öğretiminde kullanılmasının öğrencilerin öğrenme düzeylerine, sesli okuma hızlarına, yazma hızlarına, söyleneni anlama hızlarına ve bir konuda fikrini söyleme becerilerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma Eskişehir ilinde bulunan orta sosyoekonomik düzeye sahip bir ilkokuldaki iki 1. sınıfın deney (24) ve kontrol (19) grubu olarak belirlenmesiyle birlikte toplam 43 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu eşitlenmemiş kontrol gruplu model oluştururken; öğrencilerin okuma ve yazma becerileri 4 ay boyunca gözlemlenmiş ve gözlem verileri, ilgili gözlem formlarına kaydedilmiştir. Gözlem süresince araştırmacı günlüklerine yer verilmiştir. Öğrenciler okur yazar hale geldiklerinde okuma hızları 2; yazma hızları 4 boyutta ölçülmüştür. Araştırmanın sonunda iki grup arasında deney grubu lehine sesli okuma becerilerinde ortalama %40'lık yazma becerilerinde ortalama %34'lük bir fark gözlemlenirken; okuma hızlarında 1 dakikada ortalama 15 kelimelik, yazma hızlarında ise 3 dakikada ortalama 34 kelimelik gözle görülür bir fark ortaya çıkmıştır. Bunun yanında deney grubu öğrencilerinin müziksel becerilerinin ve ilk okuma yazma öğretimine karşı olumlu tutumlarının da arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, 29 children's songs were written and composed in order to be used in the teaching of each sound in the activities of sensing, recognizing and distinguishing the sound in the classroom during the elementary reading and writing teaching teaching process and reading and writing activities as well as for students to feel, recognize, distinguish, read and write the sound to be taught better. It is aimed to determine the effects of these songs on the learning levels of the students, their reading rate, writing rate, comprehension rate and ability to express their opinions on a subject by using these songs in the elementary reading and writing teaching. The research was carried out with 43 students as the experimental (24) and the control (19) group in a middle socioeconomic primary school in Eskişehir. Embedded mixed method design was used in the research. While the quantitative dimension of the research was created by the unequalized control group model; The reading and writing skills of the students were observed for 4 months. During the observation, researcher diaries were included. When the experimental and control groups became literate, their reading and writing rates was measured. An average of 40% difference was observed in the reading skills of the students in favor of the experimental group, and an average of 34% in the writing skills between the two groups; There was a difference of 15 words in reading rates and 34 words in writing rates. In addition, an increase was observed in the musical skills and positive attitudes of the experimental group students towards the elementary reading and writing teaching.