Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin davranış ve uyum problemleri ile ilişkisi
The relationship of university students social media addiction levels with behavior and adaptation problems
- Tez No: 693607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sosyal medya;bireylerin(ergen,genç,yaşlı)gündelik haytatta ulaşım sağlayabileceği,her anında aktif olabileceği,hayatlarının her kısmını(kültürel,sosyal,ekonomik,siyasal)etkileyecek bir platform haline gelmiştir.Hem bireyin istek ve ihtiyaçları için hem de zorunluluk sebebiyle kullanılan sosyal medya bir çeşit bağımlılığa ortam oluşturabilmektedir.Problemli sosyal medya kullanımı konusunda en riskli gruplardan biri üniversite öğrencileri olduğundan,bu grup araştırma grubu olarak seçilmiştir.Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile davranış ve uyum sorunları ilişkisini tespit etmekdir. Araştırmanın örneklemi 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğrenim gören 163 öğrencidir.Örnekleme seçiminde basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada sosyal medya bağımlılığına ait veriler“Sosyal Medya Bağımlılığı-Yetişkin Formu”(Şahin&Yağcı,2017),davranış ve uyum problemlerine ait veriler ise“Uyum Ölçeği-Üniversite Formu”(Prof.Dr.Adnan Kulaksızoğlu,Uzm.Bülent Dilmaç,Dr.Halil Ekşi,Uzm.Mustafa Otrar)ile toplanmıştır.Demografik değişkenler(Yaş,Cinsiyet,Sınıf Düzeyi,Akademik Başarı,Not Ortalaması,Sosyal Medya Kullanım Süresi)'e ilişkin verileri toplamak için ise“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen verileri toplamak için ise“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen verilerin çözümlenmesi“SPSS STATİSTİCS 25.00”paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizi için Mann Whıtney U testi,Kruskall Wallis Testi,İkili Karşılaştırma Yöntemi kullanılmıştır.Boyutlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için Sperman Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda sosyal medya bağımlılığının demografik değişkenlerden yaş,yıllık kullanım süresi,günlük kullanım süresine farklılaştığı tespit edilmiştir.Bununla birlikte sosyal medya bağımlılık düzeyleri yüksek ve çok yüksek olan grubun çok düşük bağımlılığı olan gruba göre daha fazla oranda uyum sorunu yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Every individüalist(adolescent,young,middle age can use actively social media,elderly)in daily life and social media can affect every part of people's life(cultural,social,econimic,political).For this reason,both the wishes and needs of the individüalist and the use of social media when necessary creates an environment for social media usage.Therefore we selected for research abouth the university students problem of social media addiction levels of university students and their behavioral and adaptation problems. The sample of the study comprises 163 students studying at the Department of Psychology at İstanbul Gelişim University.We used simple random sampling method in sample selection.The data on social media addiction in the research are calling“Social Media Addiction-Adult Form”(Şahin&Yağcı,2017) and data on behavior and adaptation problems are“Adaptation Scale University Form(Prof.Dr.Adnan Kulaksızoğlu,Exp.Bülent Dilmaç,Dr.Halil Ekşi,Exp.Mustafa Otrar).”Personel Information Form“was used to collect data on demographic variables(age,gender,class level,academic achicvement,grade average,duration of social media usage(years)social media usage time(daily). The analysis of the data obtained by data collection wherewithal in the research was carried out in the computer environment by using the ”SPSS STATISTICS 25.00"package program .For the analysis of the data,Mann Whitney U Testi,Kruskall Wallis Test all pairwise method was used as a pairwise comparison method.Spermann Correlation was used to examine the liaison between dimensions. In accordance with the research results,it was determined that social media addiction differs from demographic variables according to age,annual use,and daily usage tıme.In connection with this,it observed that the group with high and very high social media addiction levels had higher levels of adjustment problems compared to the group with very low addiction.