Üniversite öğrencilerinde flört şiddetinin benlik saygısı ve bağlanma biçimleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between friending violence and self-respect and attachment types in university students
- Tez No: 693622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde flört şiddetinin benlik saygısı ve bağlanma biçimleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca demografik değişkenlere göre üniversite öğrencilerindeki flört şiddetinin, benlik saygısı ve bağlanma biçimleri düzeyleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılım sağlayan kişilerin bağlanma stillerini tespit etmek için İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) kullanılmıştır. Bu ölçme aracının geçerlilik ve güvenirlik çalışması Sümer ve Güngör (1999) tarafından yapılmıştır. Katılımcıların flört şiddeti düzeylerini belirlemek için ise Terzioğlu ve arkadaşları (2016) tarafından hazırlanan 'Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FŞTÖ)' kullanılırken son olarak katılımcıların benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesi içinde Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması Çuhadaroğlu (1986) tarafından yapılan 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden 200 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile analiz edilmiştir. Güvenirliği belirlemede ise Cronbach Alpha analizi kullanılmıştır. Araştırmada çıkarımsal analizler temel bileşenler yöntemine göre yapılmıştır. İlgili veriler için normallik analizi yapılmış, verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma bulguları için T testi ve Anova analizlerinden yararlanılırken, ölçeklere ait ilişkilerin ortaya konulmasında korelasyon ve regresyon çözümleme analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinde flört şiddeti alt boyutları ile benlik saygısı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda flört şiddeti ve bağlanma düzeyleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Son olarak benlik saygısı ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü orta derecede ilişki saptanırken, kaygılı ve kaçıngan bağlanma ile benlik saygısı arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between dating violence and self-esteem and attachment styles in university students. In addition, according to demographic variables, whether there is a significant difference between the level of dating violence, self-esteem and attachment styles in university students was also examined. This research was conducted with the relational screening model. The Relationship Scales Questionnaire (PSA) was used to determine the attachment styles of the people who participated in the research. The validity and reliability study of this measurement tool was carried out by Sümer and Güngör (1999). In order to determine the dating violence levels of the participants, the 'Dating Violence Attitude Scale (FSTS)' prepared by Terzioğlu et al. (2016) was used. Scale (RBSS)' was used. The sample of the research consists of 200 university students who continue their education at Istanbul Gelişim University in 2021. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS 22 computer-based statistical program. Cronbach Alpha analysis was used to determine the reliability. Inferential analyzes in the research were made according to principal components method. Normality analysis was performed for the relevant data and it was determined that the data were normally distributed. While T test and Anova analyzes were used for the intergroup comparison findings, correlation and regression analysis analyzes were used to reveal the relationships of the scales. According to the research findings, a negative significant relationship was found between the sub-dimensions of dating violence and self-esteem in university students. At the same time, a significant relationship was found between dating violence and attachment levels. Finally, there was a moderate positive relationship between self-esteem and secure attachment, while a low negative relationship was found between anxious and avoidant attachment and self-esteem.