Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve flört şiddeti arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü
The mediating role of self-esteem in the relationship between childhood traumas and dating violence in university students
- Tez No: 984703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin gösterdiği flört şiddeti tutumu ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolünü incelemektir. Araştırma kapsamında flört şiddetinin, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı ihmal ve istismar türündeki travmalarla nasıl ilişkilendiği ve bu ilişkide benlik saygısının nasıl bir etki oluşturduğu araştırılmıştır. Ayrıca, flört şiddetinin yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından da değerlendirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler 433 üniversite öğrencisinden toplanmış ve veri toplamak için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Flört Şiddeti Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada beş temel soru ele alınmıştır. İlk olarak, çocukluk çağı travmaları ile flört şiddeti arasındaki ilişki incelenmiş ve iki değişken arasında negatif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İkinci araştırma sorusu kapsamında, çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Üçüncü araştırma sorusu kapsamında, benlik saygısı ile flört şiddeti arasındaki ilişki pozitif ve anlamlı bulunmuştur Dördüncü araştırma sorusu kapsamında regresyon analizi sonuçları, flört şiddeti tutumlarını anlamlı biçimde yordayan tek değişkenin çocukluk çağı travması olduğunu; benlik saygısının ise anlamlı bir yordayıcı etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Beşinci araştırma sorusu kapsamında, flört şiddeti tutumlarının cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaştığı, ancak yaşa göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Kadın katılımcıların flört şiddetini erkeklere kıyasla daha güçlü biçimde reddettikleri saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları çocukluk çağı travmalarının flört şiddeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu, ancak benlik saygısının aracılık etkisinin analizlerde istatistiksel olarak doğrulanmadığını ve aracılık etkisinin desteklenmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of self-esteem in the relationship between dating violence and childhood traumas among university students. Specifically, the study investigates how dating violence is associated with neglect and abuse experiences during childhood and the extent to which self-esteem influences this relationship. In addition, dating violence was evaluated in terms of age and gender variables. The research employed a correlational survey design. Data were collected from 433 university students through the Childhood Trauma Questionnaire, the Rosenberg Self-Esteem Scale, and the Dating Violence Attitude Scale. The collected data were analyzed using correlation analysis, multiple linear regression analysis, Independent Samples t-test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) techniques. Five main research questions were addressed in the study. First, the relationship between childhood trauma and dating violence was examined, and a negative and significant correlation was found between the two variables. Second, a negative and significant relationship was identified between childhood trauma and self-esteem. Third, the relationship between self-esteem and dating violence was found to be positive and significant. Fourth, the results of the regression analysis indicated that childhood trauma was the only variable that significantly predicted dating violence attitudes, whereas self-esteem did not have a significant predictive effect. Fifth, dating violence attitudes were found to differ significantly by gender, but not by age. It was determined that female participants rejected dating violence more strongly than male participants. In conclusion, the findings of the study indicated that childhood traumas have a direct effect on dating violence; however, the mediating effect of self-esteem was not statistically confirmed in the analyses, and the mediation effect was not supported.