Hemşirelerin COVID-19 korkusu ve izolasyona uyum düzeylerinin incelenmesi
The examination of nurses' fear of COVID-19 and their level of adaption to isolation
- Tez No: 693648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin COVID-19 korkusu ve izolasyon önlemlerine uyum düzeylerinin incelenmesidir. Bu araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı araştırma tasarımında yapılmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul'da bir devlet hastanesinde çalışan 217 hemşire oluşturdu. Araştırmada 217 örneklem için etki düzeyi 0.25 ve güç oranı 0.88 olarak bulunmuştur. Veriler, Ahorsu, Lin, Imani, Saffari, Griffith ve Pakpour (2020) tarafından geliştirilen ve Ladikli, Bahadır, Yumuşak, Akkuzu, Karaman, ve Türkkan (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“COVID-19 Korku Ölçeği'' ve Tayran ve Ulupınar (2011) tarafından geliştirilen ”İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği'' ile online ve yüz yüze toplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the level of nurses' compliance with the fear of COVID-19 and isolation measures. Quantitative, descriptive, cross-sectional and correlational research design was used in this study. The research sample consisted of 217 nurses working in a state hospital in Istanbul. In the study, the effect level was found to be 0.25 and the power ratio was 0.88 for 217 samples. Data were collected online and face-to-face with the Scale of Compliance with Isolation Measures that developed by Tayran and Ulupınar (2011) and COVID-19 Fear Scale that developed by Ahorsu, Lin, Imani, Saffari, Griffith and Pakpour (2020), adapted into Turkish by Ladikli, Bahadır, Soft, Akkuzu, Karaman, and Türkkan (2020).