COVID-19 pandemi sürecinde hemşirelerin yaşadığı COVID-19 korkusu ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' fear of COVID-19 and intentions to leave the work during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 769422
  2. Yazar: DOĞAN UMUT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde hemşirelerin yaşadığı COVID-19 korkusu ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tasarımda, ilişki arayıcı, kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Van' da bir üniversite hastanesinde görev yapan 597 hemşire oluşturdu. Araştırmada örneklem seçilmeyip, tam sayım yöntemi ile çalışmaya katımayı kabul eden ve anket formunu eksiksiz dolduran 443 hemşire katıldı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Veri Toplama Formu”,“COVID-19 Korkusu Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanıldı. Araştırmaya ait veri analizleri, bilgisayar ortamında SPSS 26 paket programı ile bulguların yorumlanmasında frekans tabloları, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin“COVID-19 Korkusu Ölçeği”puan ortalaması (16,97 ± 5,29) ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”puan ortalaması (13,23 ±4,44) olarak saptandı. Araştırmaya katılan hemşirelerin hem COVID-19 Korku Ölçeği puan ortalamalarının hem de İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a relationship-seeking, cross-sectional study in descriptive design in order to examine the relationship between the fear of COVID-19 experienced by nurses during the COVID-19 pandemic and their intention to leave. The population of the research consisted of 597 nurses working in a university hospital in Van. The sample was not selected in the study, and 443 nurses who agreed to participate in the study with the full count method and filled out the questionnaire completely participated in the study.“Personal Data Collection Form”,“COVID-19 Fear Scale”and“Intention to Leave Scale”were used to collect data. Data analyzes of the research were performed using the SPSS 26 package program in computer environment, using frequency tables, descriptive and correlational statistics to interpret the findings. The mean score of the nurses participating in the study on the“COVID-19 Fear Scale”(16.97 ± 5.29) and the mean score on the“Intention to Leave Scale”was determined as (13.23 ± 4.44). It was found that the mean scores of both the COVID-19 Fear Scale and the Intention to Leave Scale of the nurses participating in the study were at a moderate level.