Bir portatif hava temizleme cihazının performansının incelenmesi
The performance evaulation of a portable air purifier
  1. Tez No: 693649
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SALDAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çoğu insan günlük yaşamının büyük bir kısmını iç ortamlarda geçirmektedir. Bu yüzden iç ortam havasının temiz olması, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından çok önemlidir. İç ortam havasının temizlenmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de portatif hava temizleme cihazlarıdır. Bu tez çalışmasında da içinde oturan insan olan bir odanın, havasının temizlenmesinde kullanılan portatif hava temizle cihazının performansı incelenmiştir. Cihazın performansı incelenirken temiz hava dağıtım oranı (THDO) ve hava yaşı parametreleri kullanılmıştır. THDO ve hava yaşı parametreleri cihazın farklı konum, üfleme açısı ve üfleme hızları çerçevesinde değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Oda içindeki farklı düzlemlerde hava hızı, sıcaklık ve hava yaşı dağılımları incelenmiş ve yorumlanmıştır. THDO ve hava yaşı değerleri için en uygun üfleme hızı ve açıları belirlenmiştir. Yapılan analizler ve hesaplamalar çerçevesinde cihazın konumunun, farklı üfleme açı ve hızlarının, portatif hava temizleme cihazının performansını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most people spend most of their daily lives indoors. That's why clean indoor air is very important for people's physical and mental health. Different methods are used to clean the indoor air. One of them is portable air purifiers. In this thesis, the performance of a portable air purifier, which is used to clean the air of a room with a person sitting in it, was investigated. While examining the performance of the device, clean air delivery rate (CADR) and air age parameters were used. CADR and air age parameters were evaluated and compared within the result of different positions, blowing angles and blowing speeds of the device. Air velocity, temperature and air age distributions in different planes in the room were examined and interpreted. The most suitable blowing speed and angles were determined for CADR and air age values. Within the result of the analyzes and calculations, it has been determined that the position of the device, different blowing angles and speeds affect the performance of the portable air purifier.