Determınatıon of anxıety, depressıon levels and fears about COVİD-19 of nurses ın ıraq
Irak ilindeki hemşirelerin COVİD-19 ile ilgili anksiyetme, depresyon ve korku düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 844869
  2. Yazar: HARITH HAKEEM HAMEED SUMAIDAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin COVID-19 salgını sürecindeki kaygı, depresyon ve korku düzeylerini belirlemektir.Araştırmada betimsel ve gözlemsel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Irak'ın Bakuba kentindeki bir hastanede COVID-19 hastaları için izolasyon merkezlerinde çalışan 192 hemşireden oluşmaktadır. Örneklem 129 gönüllü hemşireden oluşmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), COVID-19 Korkusu Ölçeği-7 (FCS-7) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Parametrik testler (tek yönlü varyans analizi:ANOVA ve bağımsız örneklem t testi) korku, depresyon ve kaygı arasındaki korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi uygulandı. Bulgulara göre, Katılımcıların hemşirelerin yarısından azında hafif depresyon (%37.2) vardı. Katılımcıların Hemşirelerin dörtte birinden fazlasının hafif anksiyete (%35.7), dörtte birinden fazlasının ise COVID-19 ile ilgili hafif korku yaşadığı (%31,8) belirlendi. Sonuçlara dayalı olarak, farklı bölgelerden benzer ortamlardaki hemşirelerin psikolojik iyi oluşlarını araştırmak için daha büyük örneklem grubunda ve karşılaştırmalı çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the anxiety, depression, and fear levels of nurses during the The COVID-19 pandemic.. Descriptive and observational design is used in this study . The study population consisted of 192 nurses working in isolation centers for COVID-19 patients in a hospital in Baquba, Iraq. The sample consisted of 129 volunteers. Data were collected using a Demographic Information Form, the Patient ‎Health Questionnaire-9 (PHQ-9), the Fear of COVID-19 Scale-7 (FCS-7), ‎and the Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7). The data were analyzed using the Parametric tests were used, one-way analysis of variance (ANOVA) and the independent sample t-test were used, and the person's association between fear, depression, and anxiety was analyzed, and linear regression analysis was performed for the analysis at a significance level of 0.05. It was determined that less than half of the participants had mild depression (37.2%). More than a quarter of the participants had mild anxiety (35.7%). More than a quarter of the participants experienced mild fear related to COVID-19 (31.8%). According to results, it is recommended to conduct comparative studies with larger sample groups to investigate the mental health of nurses in similar settings from different regions.