Erkek AMATEM hastalarında opioid ve alkol kullanım bozukluğunun çocukluk çağı travmalarıyla ilişkisi
The relationship between opioid and alcohol use disorder and childhood traumas in male AMATEM patients
  1. Tez No: 693684
  2. Yazar: NEVROZ ALADAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Opioid ve alkol maddelerinin ilk olarak kullanımına tıp alanında, çeşitli hastalıkların tedavilerde rastlanmaktadır. Opioid ve alkolün Dünyada ve Türkiye'de kötüye kullanımı ise zamanla artış göstermiştir. Bahsi geçen bu maddelerin kötüye kullanımını tetiklemekte olan birçok faktör bulunmaktadır. Çocukluk çağında yaşanmış olan istismar ve ihmal durumları da bu faktörler arasındaki yerini almaktadır. İhmal ve istismar durumlarının çocukluk döneminde oluşturmuş olduğu etkiye çocukluk çağı travmaları adı verilmektedir. Çocukluk çağında yaşanmış olan travmalar; duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar, ekonomik istismar ve ihmal olmak üzere beş ayrı türde incelenmektedir. Bu araştırmada amaç; çocukluk çağında yaşanmış olan travmatik olayların, opioid ve alkol kullanımı ile ilişkisinin incelenmesini sağlamaktır. Bahsi geçen amaca ulaşabilmek için survey adı verilen araştırma modeli kullanılmıştır. Alkol bağımlısı olan 30 kişi ve opioid bağımlısı olan 30 kişi üzerinde toplam 60 erkek katılımcı üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemindeki bireylerin 18'i 20-30 yaş arası, 15'i 31-40 yaş arası, 9'u 41-50 yaş arası, 14'ü 51-60 yaş arası, 4'ü 60+ yaşındadır. Bu bağlamda araştırmaya katılan kişilerin çoğunluğu 20-30 yaş arası bireylerdir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre çocukluk döneminde yaşanılan cinsel istismar, duygusal istismar, fiziksel istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal gibi olayların bağımlılık profilinde etki sahibi olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda, bağımlı hastalarda opioid ve alkol kullanımı ile çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup, bu sonucun gelecek çalışmalara ışık tutması ve geliştirilmesi beklenmektedir. Çalışmanın örnekleminin çoğaltılması ile daha güvenilir sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The first use of opioid and alcohol substances is encountered in the field of medicine and in the treatment of various diseases. Opioids and alcohol abuse have increased in time in the world and also in Turkey. There are many factors that trigger the abuse of these substances. Abuse and neglect experienced in childhood are also among these factors. The effects of neglect and abuse during childhood are called childhood traumas. Traumas experienced in childhood are examined in five different types: emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, economic abuse and neglect. In this study, it was aimed to determine the effects of childhood traumas on opioid and alcohol abuse. In order to achieve the aforementioned goal, a research model called questionnaire was used. The study was conducted with a total of 60 male participants, 30 of them alcohol addicts and 30 of them opioid addicts. 18 of the individuals in the research sample are between 20-30 years old, 15 of them are between 31-40 years old, 9 of them are between 41-50 years old, 14 of them are between 51-60 years old, and 4 of them are between 60+ years old. In this context, the majority of participants in the study are individuals between the ages of 20-30. According to the data obtained from the study, it was observed that sexual abuse, emotional abuse, physical abuse, emotional neglect, physical neglect experienced during childhood had an effect on the addiction profile. According to the research conducted at the end of the study, a significant relationship was found between the use of opioids and alcohol in addicted patients and childhood traumas, and it is expected to shed light on future studies and to be developed. By increasing the sample of the study, more reliable results can be obtained.