Anonymity and its psychological implications in consumer behaviour
Anonimlik ve tüketici davranışlarındakı yeri
  1. Tez No: 693696
  2. Yazar: TAM DUC DINH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜRHAN CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez, anonim olma kavramına ve bu kavramın, tüketim bağlamlarındaki uygulamalarına ışık tutmaktadır. Medya platformlarının ve çevrimiçi teknolojinin hızla büyümesi, iletişim kurma ve bilgi paylaşma şeklimizi değiştirmektedir. Aynı zamanda, çevrimiçi gizliliğin korunmasına yönelik endişeler de önemli ölçüde artmaktadır. Gizlilik alanı çerçevesinde, anonimlik genellikle kişisel bilgileri korumak için çevrimiçi bir araç olarak kabul edilir. Ancak bu anlayış, kavramın kapsamını daraltmakta ve tüketici davranışı alanındaki araştırmalarını kısıtlamaktadır. Anonimliğin psikolojik etkilerini araştıran ilk çalışmalardan biri olan bu tez, ilgili kavramın“çevrimiçi”etiketini kaldırmaya ve tüketici araştırmasına daha uygun bir şekilde konumlandırmaya çalışmaktadır. Bu amaca ulaşmak için, birinci bolümde anonimliğe yönelik bir tüketici tutum ölçeği geliştirilmiştir ve bu ölçek, ikinci bolümde anonimliğin günlük davranışlardaki tezahürlerini keşfetmek için kullanmaktadır. Bulgular, literatüre ve pazarlama uygulamalarına önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation sheds light on the construct anonymity and its applications in consumption contexts. The rapid growth of media platforms and online technology has transformed the way we communicate and exchange information. Simultaneously, concerns for online privacy protection have considerably increased. Under the domain of privacy, anonymity is often regarded as an online tool to protect personal information. This understanding, however, narrows the scope of the construct and hinders its research in the consumer behaviour domain. As one of the first studies to explore the psychological implications of anonymity, the dissertation endeavours to lift the“online label”of the construct and position it more properly in consumer research. To achieve this purpose, I develop a scale of consumer attitudes towards anonymity in Essay 1 and use this scale to explore the manifestations of anonymity in everyday behaviour in Essay 2. The findings make significant contributions to the literature and marketing practices.