The Individualinvestor in Türkish securities market interactions and perceptions toward financial instruments and financial institutions
- Tez No: 36693
- Danışmanlar: MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu tezde, iki ferdi yatırımcı gurup-tahvil ve hisse senedi sahipleri-demografiik yapıları,temel yatırım objektifleri, bilgi kaynakları,karar yöntemleri, menkul kıymet seçim kriterleri, piyasa yaklaşımları ve gelir algılamaları arasındaki farklılıklar açısından incelenmiştir. Bu araştırma ile menkul kıymetler piyasasındaki yatırımcıların genel bir profilini elde etmek de mümkün olmuştur. Bu çalışma yazın taraması ve anket yoluyla yapılmış bir alan araştırmasını içermektedir.Toplanan bilgi analiz edilmiş ve sonuçlar pazarlamacı ve araştırmacılar için yönlendirici noktaları ile verilmiiştir. Araştırma sonuçları,yatırımcılar arasında demografik özelliklerden çok yatırım yöntemleri açısından bazı önemli farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Tahvil sahiplerinin hisse senedi sahiplerine göre daha eğitimli ve daha yaşlı, sabit gelirli oldukları, bu gelirin daha büyük kısmını menkul kıymetlere yatırdıkları ve yatırımlarında büyük çoğunlukta“güvence ve aile bütçelerine ek gelir”aradıkları ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan hisse senedi sahipleri yatırım kararlarında daha bağımsız olup, genelde parayı enflasyondan korumak ve sermaye kazancı temini amacı ile yatırım yapmaktadırlar.Bu gurup,tahvil sahiplerine nazaran yatırımın "güvencesine daha az duyarlı olup, menkul kıymet seçimini yaparken yatırımın likidetisi,yatırımcının gizliliği ve vergi muafiyeti gibi faktörlerin önemini vurgulamaktadır. Bu farklılıkların bilinmesi banka ve bankerlik kuruluşları yöneticilerine ve araştırmacılara ferdi yatırımcının ve onun yatırım kararlarının daha iyi anlaşılmasında ve pazarlama faakliyetlerini daha etkin olarak yönledirilmelerinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF THE INDIVIDUAL INVESTORS IN THE TURKISH SECURITIES MARKET In this thesis,differences between the two individual investor groups-Money market investors and CM investors-in their demographic characteristics,basic portfolio objectives, information sources and decision mechanics, instrument selection criteria and market attitudes, and return perceptions have been studied.lt has also been possible to find out a general profile of the individual investor in the securities market. The study included the literature review and a field study which was conducted through a questionnaire/Data was analyzed and the findings were given together with the implications for the marketers and researchers. The findings of the study showed that same significant differences exist in investment processes of the individual rather than their demographic characteristics. Money market investors appeared to be more educated and relatively older than the Capital market investors.They have fixed monthly income and invest relatively greater proportion of their income in securities, mostly seeking“safeness”of investment and“additional income”for their family budget. Capital market investors,on the other hand, being more independent in their decisions invest mainly for protecting their money from inflation and capital appreciation.They are also slightly less sensitive to the“safeness”of investment than their counterparts and emphasize such factors as liquidity of investment.anonimity of investor and tax consideration when choosing among securities. Knowledge of these differences should help bank and brokerage firms' managers, and researchers to better understand the individual investor and his investment process and to allocate their marketing effort more effectively.