Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında kor stabilizasyon eğitiminin spor performansı ve yaralanma sıklığı üzerine etkisi
The effect of core stabilization training on sports performance and injury frequency in wheelchair basketball players
  1. Tez No: 693713
  2. Yazar: GÜLER ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının rutin antrenmanlarına ilave olarak verilen kor stabilizasyon eğitiminin spor performansı ve yaralanma sıklığı üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30 Tekerlekli Sandalye Basketbol oyuncusu dahil edildi. Sporcular randomize şekilde egzersiz ve kontrol grubuna ayrıldı. Egzersiz grubuna (n=15), rutin antrenmanlarına ek olarak 12 hafta süre ile haftada 3 gün kor stabilizasyon eğitimi verildi. Kontrol grubu (n=15) ise rutin antrenman programlarına devam ettiler. Sporcuların demografik bilgileri, kor kuvveti, kor dayanıklılığı, oturma dengesi ve spor performansları değerlendirildi. Değerlendirmeler egzersiz eğitimi öncesi, eğitim programının bitiminde (12. hafta) ve 6. ayda tekrarlandı. Bulgular: Sporcuların yaş ortalaması egzersiz grubunda 30,6±6,67 yıl, kontrol grubunda 34,93±6,67 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effect of core stabilization training given in addition to the routine training of wheelchair basketball players on sports performance and injury frequency. Materials and Methods: 30 Wheelchair Basketball players were included in the study. Athletes were randomly divided into training and control groups. The training group (n = 15) received core stabilization training 3 days a week for 12 weeks in addition to routine training. The control group (n = 15) continued their routine training program. Demographic information, core strength, core endurance, sitting balance and sports performances of the athletes were evaluated. Evaluations were repeated before exercise training, at the end of the training program (12th week) and 6th month. Results: The average age of the athletes was 30.6 ± 6.67 years in the training group and 34.93 ± 6.67 years in the control group.