Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında core kas dayanıklılığı ile aerobik kapasite, hız, çeviklik ve spora özgü beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between core muscle endurance and aerobic capacity, speed, agility and sport-spesific skills in wheelchair basketball players
  1. Tez No: 531703
  2. Yazar: MUSA DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında core kas dayanıklılığı ile aerobik kapasite, hız, çeviklik ve spora özgü becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya tekerlekli sandalye basketbol liglerinde en az 1 yıl basketbol oynayan, tekerlekli sandalye sporuna özgü sınıflandırma puanları 2,5 ve üzerinde olan, akut yaralanması olmayan 27 oyuncu (yaş ortalamaları 31,78±8,19 yıl, beden ağırlığı ortalamaları 74,48±11,37 kg, oturma yüksekliği ortalamaları 93,67±6,08 cm) dahil edildi. Sporcuların core kas dayanıklılığı parametreleri Gövde Fleksiyon Dayanıklılığı Testi, Gövde Ekstansiyon Dayanıklılığı Testi ve Fleksiyon-Rotasyon Gövde Dayanıklılığı Testi ile değerlendirildi. Sporcuların aerobik kapasiteleri 6 Dakika Dayanıklılık Yarış Testi ile, hızları 5 Metre Sprint Testi ve 20 Metre Sprint Testi ile, çeviklikleri Top Toplama Testi ile, spora özgü becerileri ise Slalom Testi ve Topla Slalom Testi ile saha içinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between core muscle endurance and aerobic capacity, speed, agility and sport-specific skills in wheelchair basketball players. The study included 27 players (average age 31.78±8.19 years, average body weight 74.48±11.37 kg, average height of sitting 93.67±6.08 cm) who had played at least one year of basketball in wheelchair basketball leagues, with a wheelchair sport-specific classification score of 2.5 and over, with no acute injury. Core muscle endurance parameters were evaluated by Trunk Flexion Endurance Test, Trunk Extension Endurance Test and Flexion-Rotation Trunk Endurance Test. The aerobic capacities of the athletes were evaluated in the field with the 6-Minute Endurance Race Test, the speed with the 5-Meter Sprint Test and the 20-Meter Sprint Test, the agility with the Ball Collection Test, and the sports-specific skills with the Slalom Test and the Ball Slalom Test.