Effect of prior knowledge on the illusory truth effect and memory and metacognitive processes underlying this illusion
Önceden edinilmiş bilginin yanıltıcı doğruluk etkisine olan katkısı ve bu etkinin altında yatan bellek ve üstbellek süreçleri
- Tez No: 693752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tekrarlanan bilgilerin yeni bilgilerden daha doğru kabul edilmesi, yanıltıcı gerçek etkisi adı verilen ve yaygın olarak araştırılan bir olgudur. Bu yanılsama çeşitli araştırma malzemeleriyle elde edilebildiğinden verilen bilgilerin içeriğinin değil tekrarının önemli olduğu kabul edilmektedir. Mevcut çalışma, deney içerisinde bellekte anlamsal referanslara sahip olmayan ifadeler kullanarak önceden edinilmiş bilginin yanıltıcı doğruluk etkisini nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, üç deney boyunca bu yanılsamada aşinalık ve hatırlama süreçlerinin nasıl rol oynadığı anlanmaya çalışılmıştır. Üç deney boyunca katılımcılara belli kategorik ifadeler özneleri sözde sözcükler olacak şekilde sunulmuş ve ardından bu sözde sözcükler uyumlu hem de uyumsuz ayrıntılarla birlikte doğruluk değerlendirmesi aşamasında kategori bilgileri için ipucu olarak tekrarlanmıştır. Deney 1, çalışılan kategori ifadelerinin bazı ipuçlarının sadece tekrarının, yanıltıcı doğruluk etkisi yaratmadığını göstermiştir. 2. deneyde, sözde sözcükler ve kategorilerinin bellekten geri getirilme pratiğiyle öğrenilmesinden sonra sağlam bir yanıltıcı gerçek etkisi bulunmuştur. Deney 2'nin sonuçları, katılımcıların yeni bilgileri etkili bir şekilde öğrendiklerinde, hatırladıkları anlamsal detayların mevcut ifadelerle uyumunu göz önünde bulundurarak doğruluk değerlendirmesinde bulunduklarını göstermiştir. Deney 3 ile mevcut araştırma çerçevesinde zaman aralığının aşinalık ve hatırlamayı nasıl etkilediğini anlamayı amaçlanmıştır. Daha önceki çalışmaların sonuçlarının aksine, zaman geçtikçe hatırlamanın aşinalığa dönüştüğü bir örüntü bulunamamış fakat yanıltıcı doğruluk etkisi bulunabilmiştir. Sonuçlar ve gelecek çalışmalar referans kuramı (referential theory) ve yanıltıcı doğruluk etkisi literatürü kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Repeated information typically produces higher truth ratings than novel information. This is called the illusory truth effect. Since this illusion can be obtained with various research materials, the repetition of the information is considered as the driving force of the illusion rather than the content, but whether the effect depends on familiarity or recollection is controversial. The present study aimed to investigate how the novelty of the content may also contribute to this effect through familiarity versus recollection. In a series of three experiments, participants were presented with categorical information about novel pseudowords in an initial phase. Then, they were presented with either congruent or incongruent details about the category of the items. It was hypothesized that if familiarity drives the effect, just the mere repetition should increase truth ratings for all old items. Experiment 1 showed that the mere repetition of some cues from previously studied category statements did not produce the illusory truth effect. In Experiment 2, an additional phase of retrieval practice to teach the categorical information about the pseudowords produced a robust illusory truth effect. The results of Experiment 2 showed that when participants learned new information effectively, they made truth assessments by considering the congruence of the semantic details they remembered with existing statements. Experiment 3 aimed to understand how the time interval affects familiarity and recollection processes within the framework of the current research. Contrary to the results of previous studies, Experiment 3 did not find a pattern in which recollection turned into familiarity over time, but the illusory truth effect persisted over time. The results and future work are discussed in the context of referential theory and the illusory truth effect literature.